To już niemal pewne, że musimy szykować się na duże podwyżki podatków i opłat lokalnych w 2024 roku. I to najwyższe od 25 lat. Podatek od nieruchomości przyszłym roku może wzrosnąć nawet o 15 procent.

Wyższa inflacja, wyższe podatki

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, stawki podatku od nieruchomości ustala w uchwale rada gminy lub miasta. Oczywiście co do zasady, ponieważ stawki nie mogą jednak przekroczyć ustawowego maksimum.

Określa je corocznie w drodze obwieszczenia minister finansów, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi inflacji w pierwszym półroczu, zaokrąglając je do pełnych groszy w górę. Inflacja w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 11,8 proc., zatem podatek od nieruchomości w 2023 roku wzrósł o niemal 12 procent.

Podatek od nieruchomości 2024

Okazuje się, że rok 2024 będzie jeszcze gorszy pod względem podwyżek. Jak podał GUS w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 14 lipca 2023 r. w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2023 r.;

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 i 1313) ogłasza się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2023 r. w stosunku do I półrocza 2022 r. wyniósł 115,0 (wzrost cen o 15,0%).

Co to oznacza?

Jeśli inflacja za pierwsze półrocze 2023 sięgnęła 15 procent, to bardzo możliwe jest, że wszystkie stawki podatku od nieruchomości mogą wzrosnąć o 15 procent w 2024 roku. Jak dalece tak naprawdę odczują to mieszkańcy, ustali indywidualnie każda gmina. Problem w tym, że w 2023 roku aż 92 proc. gmin w Polsce zdecydowało się na aktualizację stawek podatku od nieruchomości.

Warto pamiętać

Stawki podatku od nieruchomości mają charakter kwotowy, za wyjątkiem stawki od budowli (czyli obiektów, które nie są budynkami), która ma charakter procentowy i wynosi 2 proc. wartości tych budowli.

Ważne! W przypadku gruntów lub budynków stosowane są wyższe kwotowe stawki opodatkowania. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca ma siedzibę firmy w mieszkaniu, to ten lokal będzie traktowany jako służący prowadzeniu działalności gospodarczej, a stawka podatku od nieruchomości — wyższa.

Kto płaci podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są:

- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- użytkownikami wieczystymi gruntów,

- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych, lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

- jeżeli posiadanie:

- wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych

- lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,

- jest bez tytułu prawnego.

Jeżeli grunt, budynek lub budowla stanowi współwłasność, lub znajduje się w posiadaniu co najmniej dwóch podmiotów, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.

Źródło: GUS, własne, gov.pl