statystyki

Ewidencję ułatwia stosowanie wykazu określającego zaangażowanie wydatków budżetowych

autor: Elżbieta Gaździk29.06.2015, 11:07; Aktualizacja: 29.06.2015, 11:20

Jednostka budżetowa w wyniku udzielenia zamówienia publicznego zawarła umowę na kwotę 1 000 000 zł, z okresem realizacji w latach 2014–2015. W umowie ustalono, że zamawiający (jednostka budżetowa) stawia do dyspozycji wykonawcy środki w kwocie po 500 000 zł w każdym roku. Według stanu na 31 grudnia 2014 r., biorąc pod uwagę zakres rzeczowy wykonany przez wykonawcę, jednostka wydatkowała na podstawie otrzymanej faktury środki w kwocie 420 000 zł. Kwota 80 000 zł pozostała do wydatkowania w 2015 r. Jak opisane wyżej operacje powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych jednostki? W jaki sposób jednostka ma ująć zaangażowanie i jakie konta stosować?

Jednostki sektora finansów publicznych zgodnie z postanowieniami art. 40 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych są zobowiązane do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami o rachunkowości z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych. Jedną z takich zasad obowiązującą w jednostkach budżetowych jest ujmowanie w księgach rachunkowych wszystkich etapów rozliczeń poprzedzających płatność wydatków, w tym także zaangażowania środków. W tym celu w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. przewidziano w grupie kont pozabilansowych dwa konta: konto 998 – Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego i konto 999 – Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat, na których obowiązuje zasada jednostronnego zapisu. Niestety zdarza się, że oprogramowania finansowo-księgowe nie pozwalają na stosowanie jednostronnych zapisów na kontach pozabilansowych. Co wówczas zrobić? W takim przypadku zapisy na tych kontach należy przeprowadzić w drodze dwustronnego zapisu w korespondencji z kontem technicznym pozabilansowym. Stosowanie zapisu dwustronnego należy opisać w polityce rachunkowości obowiązującej w jednostce, do której opracowania i aktualizowania, stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązany jest kierownik jednostki.

Stosowane konta

Wracając do ewidencji zaangażowania wydatków budżetowych, należy wskazać, że konto 998 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym jednostki budżetowej danego roku budżetowego oraz w planie finansowym niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku budżetowym. Na stronie Wn konta 998 ujmuje się:


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane