statystyki

Ewidencję ułatwia stosowanie wykazu określającego zaangażowanie wydatków budżetowych

autor: Elżbieta Gaździk29.06.2015, 11:07; Aktualizacja: 29.06.2015, 11:20

Jednostka budżetowa w wyniku udzielenia zamówienia publicznego zawarła umowę na kwotę 1 000 000 zł, z okresem realizacji w latach 2014–2015. W umowie ustalono, że zamawiający (jednostka budżetowa) stawia do dyspozycji wykonawcy środki w kwocie po 500 000 zł w każdym roku. Według stanu na 31 grudnia 2014 r., biorąc pod uwagę zakres rzeczowy wykonany przez wykonawcę, jednostka wydatkowała na podstawie otrzymanej faktury środki w kwocie 420 000 zł. Kwota 80 000 zł pozostała do wydatkowania w 2015 r. Jak opisane wyżej operacje powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych jednostki? W jaki sposób jednostka ma ująć zaangażowanie i jakie konta stosować?

Jednostki sektora finansów publicznych zgodnie z postanowieniami art. 40 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych są zobowiązane do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami o rachunkowości z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o finansach publicznych. Jedną z takich zasad obowiązującą w jednostkach budżetowych jest ujmowanie w księgach rachunkowych wszystkich etapów rozliczeń poprzedzających płatność wydatków, w tym także zaangażowania środków. W tym celu w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. przewidziano w grupie kont pozabilansowych dwa konta: konto 998 – Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego i konto 999 – Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat, na których obowiązuje zasada jednostronnego zapisu. Niestety zdarza się, że oprogramowania finansowo-księgowe nie pozwalają na stosowanie jednostronnych zapisów na kontach pozabilansowych. Co wówczas zrobić? W takim przypadku zapisy na tych kontach należy przeprowadzić w drodze dwustronnego zapisu w korespondencji z kontem technicznym pozabilansowym. Stosowanie zapisu dwustronnego należy opisać w polityce rachunkowości obowiązującej w jednostce, do której opracowania i aktualizowania, stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązany jest kierownik jednostki.

Stosowane konta

Wracając do ewidencji zaangażowania wydatków budżetowych, należy wskazać, że konto 998 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym jednostki budżetowej danego roku budżetowego oraz w planie finansowym niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku budżetowym. Na stronie Wn konta 998 ujmuje się:


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane