statystyki

Brak tytułu przelewu nie jest przeszkodą w księgowaniu

autor: Piotr Pieńkosz29.06.2015, 20:00
Obowiązkiem dłużnika jest regulowanie zobowiązań zaciągniętych u wierzyciela

Obowiązkiem dłużnika jest regulowanie zobowiązań zaciągniętych u wierzycielaźródło: ShutterStock

Przelewając do firmy pożyczkowej środki na spłatę kolejnej raty zaciągniętej pożyczki, pomyliłem się. Przelew nie zawierał tytułu, jaki jest wymagany przez firmę. Byłem jednak przekonany, że przedsiębiorstwo zaksięguje przelew na poczet uregulowania należności za pomocą mojego nazwiska, jako nadawcy przelewu. Tymczasem zaczęto naliczać odsetki za brak terminowej wpłaty, o czym dowiedziałem się dopiero, gdy dostałem upomnienie – pisze pan Tomasz

W dalszej części e-maila do redakcji czytelnik pisze, że po otrzymaniu upomnienia skontaktował się z firmą i wyjaśnił sprawę źle zatytułowanego przelewu. W efekcie przedsiębiorstwo zaksięgowało wpłatę. Niemniej nie chce odstąpić od dochodzenia odsetek od zaległego świadczenia. – Czy mogę skutecznie się bronić – pyta pan Tomasz.

Wątpliwości czytelnika są jak najbardziej uzasadnione, a działanie firmy pożyczkowej budzi zastrzeżenia i może zostać uznane za naruszające interesy słabszej strony, czyli konsumenta (patrz opinia eksperta).

Obowiązkiem dłużnika jest regulowanie zobowiązań zaciągniętych u wierzyciela. Terminy na zrealizowanie tego obowiązku najczęściej wynikają z umowy pożyczki łączącej obie strony. Jeśli klient firmy pożyczającej pieniądze przekroczy termin zapłaty kolejnej raty pożyczki, dojdzie do powstania zaległego świadczenia. Oznacza to, że od dnia następującego po tym, w którym rata powinna zostać uregulowana, wierzyciel może naliczać odsetki od kwoty raty powiększonej o odsetki umowne za dany okres. Przykładowo, dłużnik miał do spłaty za dany miesiąc ratę w wysokości 200 zł plus odsetki w wysokości 10 proc. (oprocentowanie w skali roku) – odsetki za zaległość liczone są od sumy wspomnianych dwóch składników.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane