Kto finansuje zakup domu, sprzedając inną nieruchomość, musi uważać na daty zawarcia aktów notarialnych – wynika z interpretacji dyrektora katowickiej izby.
– O wydatku na cel mieszkaniowy związany z zakupem nieruchomości można mówić wyłącznie wtedy, gdy podatnik nie jest jeszcze jej właścicielem, natomiast po zawarciu aktu notarialnego już nim jest – wyjaśnił dyrektor.
Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w maju 2014 r. kupił budynek mieszkalny za 900 tys. zł. W podpisanym wtedy akcie notarialnym ustalono, że 500 tys. zł zapłaci od razu, a pozostałe 400 tys. zł ureguluje w ciągu pół roku. Nie miał bowiem jeszcze takiej kwoty.
W tym celu podatnik w grudniu 2014 r. sprzedał działkę dopiero co otrzymaną od ojca w darowiznie. Uważał, że choć sprzedaje ją jeszcze przed upływem pięciu lat od nabycia, to nie zapłaci podatku dochodowego, bo uzyskane pieniądze przeznaczy na cel mieszkaniowy – uzupełnienie brakującej kwoty 400 tys. zł.
Podatnik powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Wynika z niego, że kto sprzeda nieruchomość przed upływem pięciu lat, nie zapłaci daniny pod warunkiem, że w ciągu najbliższych dwóch lat przeznaczy przychód na własne cele mieszkaniowe. Podatnik argumentował, że wymóg ten zrealizował już w pół roku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmówił mu jednak prawa do zwolnienia. Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT, wydatki na cel mieszkaniowy to te, które zostały poniesione na nabycie, budowę, rozbudowę, wykończenie, remont bądź modernizację nieruchomości. Tymczasem podatnik zbył działkę w grudniu, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczył na spłatę domu, którego właścicielem stał się pół roku wcześniej, z chwilą podpisania aktu notarialnego – zwrócił uwagę dyrektor izby.
Dodał, że inaczej byłoby, gdyby podatnik sprzedał działkę przed podpisaniem aktu notarialnego.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 31 sierpnia 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-221/15/MM