statystyki

Dyskusyjny termin wpłaty na ZFŚS. Przesuwać czy nie?

autor: Magdalena Sobczak25.05.2015, 10:17; Aktualizacja: 25.05.2015, 10:40
podatki

W ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 90) niedziele zalicza się do dni ustawowo wolnych od pracy.źródło: ShutterStock

Pierwszą ratę odpisu pracodawcy muszą przekazać do końca maja. Jednak w tym roku ostatnim dniem miesiąca jest niedziela i nie wiadomo, czy mogą dokonać tego jeszcze 1 czerwca. Jest to szczególnie ważne w budżetówce

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w terminie do 30 września danego roku, z tym że do 31 maja przekazuje pierwszą ratę (tj. kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisów podstawowych). W tym roku 31 maja to niedziela, a więc dzień ustawowo wolny od pracy, w związku z tym pojawiła się wątpliwość, czy termin ten przesuwa się na 1 czerwca. Zdania ekspertów są podzielone.

Pierwszy dzień roboczy

Zgodnie z pierwszym stanowiskiem w takiej sytuacji trzeba zastosować ustawę z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: k.c.). – W takim przypadku termin ulega przesunięciu na 1 czerwca. Zastosowanie ma tutaj art. 115 k.c., który stanowi, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany za ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego – twierdzi Izabela Nowacka, ekspert do spraw wynagrodzeń.

W ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 90) niedziele zalicza się do dni ustawowo wolnych od pracy. Zatem, przyjmując powyższą argumentację, termin wpłaty powinien ulec przesunięciu na pierwszy roboczy dzień po 31 maja, a więc na poniedziałek 1 czerwca 2015 r.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane