statystyki

Nowe zasady opodatkowania nieruchomości od komornika

autor: Agata Paul13.07.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:31
Podatki

Nawet gdy komornik zlicytował nieruchomość, podatnik może zaliczyć jej niezamortyzowaną wartość do kosztów uzyskania przychodów – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Kupujący mieszkanie lub dom na licytacji zapłaci od 2016 r. 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta

Ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., uchyla art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 626 ze zm.),. Zgodnie z nim nie podlegają PCC umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Powodem tej zmiany – jak czytamy w uzasadnieniu projektu – miało być to, że w aktualnym stanie prawnym podatnikiem PCC z tytułu umowy sprzedaży jest kupujący, a zatem ani dłużnik, ani podmiot upadły. Nie ma więc uzasadnienia, żeby utrzymywać dzisiejsze wyłączenie.

Nie w każdym przypadku, nawet na gruncie nowych przepisów, powstanie obowiązek podatkowy w PCC. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem art. 2 pkt 4 lit a ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zatem sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana VAT, wówczas kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC.

PRZYKŁAD

Krzysztof R. prowadzi działalność gospodarczą. W wyniku przetargu, będącego skutkiem komorniczej egzekucji, prawo własności do nieruchomości nabył Marcin A. Przysądził je mu sąd rejonowy. Jeżeli sprzedaż tej nieruchomości nie będzie objęta zwolnieniem z VAT, to komornik wystawi fakturę ze stawką 23 proc., a pan Marcin A. nie będzie musiał zapłacić PCC.

Inaczej będzie wyglądała sytuacja kupującego, gdy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z VAT. W takim wypadku kupujący nie uniknie daniny. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. b zwolnienie z PCC nie dotyczy czynności, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, gdy przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane