statystyki

Nagrody i premie wypłacane z zysku mogą być kosztem

autor: Łukasz Zalewski23.06.2015, 07:27; Aktualizacja: 23.06.2015, 07:48
Podatki

Dotychczas nie było to oczywiste, a sądy orzekały różnie.źródło: ShutterStock

Nagrody i premie wypłacane z zysku po opodatkowaniu mogą być kosztem uzyskania przychodów – potwierdził wczoraj NSA w uchwale

Dotychczas nie było to oczywiste, a sądy orzekały różnie. Najpierw przez długi czas dominował pogląd, że skoro dochód jest różnicą między przychodami a kosztami ich uzyskania, to nie można po raz drugi ujmować w kosztach nagród wypłacanych z zysku netto, a więc po wcześniejszym obciążeniu dochodu podatkiem. Gdyby je ponownie odliczyć, to spowodowałoby to zmianę źródła finansowania nagród. W praktyce nie byłyby one finansowane z zysku, ale z kosztów uzyskania przychodów. Tymczasem – wskazywano – wypłaty z zysku po opodatkowaniu nie mają charakteru kosztowego, bo ich źródłem jest właśnie zysk. Tak wynikało m.in. z wyroków NSA z 29 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2208/10), z 3 października 2012 r. (sygn. akt II FSK 332/11), z 5 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1375/11) oraz z 16 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II FSK 1692/11).

Potem linia orzecznicza się zmieniła o 180 stopni i nagle sądy zaczęły orzekać, że wypłata nagród i premii z zysku po opodatkowaniu nie wyklucza zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, bo żaden przepis tego nie zakazuje. Gdyby było inaczej, to wszystkie wydatki sfinansowane z dochodu po opodatkowaniu pozostawionego w firmie nie mogłyby być kosztami – stwierdził NSA m.in. w wyrokach z 29 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1220/12) i 3 grudnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 3618/13). Podkreślał, że dochód po opodatkowaniu może tak samo jak wpłaty czy kredyty stanowić źródło finansowania spółki, w tym również wypłat dla pracowników.

We wczorajszej uchwale siedmiu sędziów NSA przychylił się do tej drugiej linii orzeczniczej. Sędzia Tomasz Kolanowski wyjaśnił, że nie ma wątpliwości, iż nagroda i premia to wynagrodzenie za dobrą pracę pracownika. Mają one związek z przychodem, zabezpieczeniem lub zachowaniem jego źródła, a więc spełniają przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ponadto nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 40 ustawy o CIT, który wymienia wprost, które wydatki nie mogą być kosztem podatkowym. Nie ma też innych przepisów, które uzależniałyby możliwość zaliczenia wydatku do kosztów od źródła pochodzenia środków.

– Biorąc to pod uwagę, nie ma wątpliwości, że nagrody i premie wypłacone z dochodu po opodatkowaniu są kosztem uzyskania przychodów – stwierdził sędzia Kolanowski.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane