statystyki

Podział majątku przesądza o kosztach

autor: Patrycja Dudek23.06.2015, 07:27; Aktualizacja: 23.06.2015, 07:50
Prawo

Sprawa dotyczyła małżonka, który chciał podpisać z żoną intercyzę i podzielić wspólny majątek bez żadnych spłat ani dopłat. Na skutek tego podziału mężczyzna miał otrzymać w całości nieruchomość, a jego żona – inne składniki majątku.źródło: ShutterStock

Jeśli na skutek intercyzy małżonek otrzyma całą nieruchomość, to ma prawo potrącić wszystkie poniesione na nią wspólnie z żoną nakłady – orzekł NSA.

Sędzia Wojciech Stachurski wyjaśnił, że ponieważ trudno byłoby ustalić, jaki wkład finansowy w daną rzecz włożyło każde z małżonków w trakcie małżeństwa, koszty muszą iść za rzeczą.

Sprawa dotyczyła małżonka, który chciał podpisać z żoną intercyzę i podzielić wspólny majątek bez żadnych spłat ani dopłat. Na skutek tego podziału mężczyzna miał otrzymać w całości nieruchomość, a jego żona – inne składniki majątku. Po podziale mężczyzna chciał sprzedać budynek, a ponieważ było to przed upływem pięciu lat od nabycia, więc wiązało się z powstaniem przychodu. Jego wątpliwości dotyczyły tego, w jaki sposób ma obliczyć koszty uzyskania przychodu. Mężczyzna uważał, że skoro w całości otrzymał nieruchomość, to ma prawo uwzględnić w kosztach podatkowych wszystkie poniesione na nią wspólnie z żoną nakłady.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uważał inaczej. Stwierdził, że podatnik ma prawo uwzględnić tylko 50 proc. nakładów, bo taki był jego udział w majątku wspólnym.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane