Podatek katastralny w Polsce kwestią czasu?

14.06.2015, 16:00; Aktualizacja: 22.10.2015, 10:58

Kwestia zastąpienia w Polsce podatku od nieruchomości, wraz z podatkiem rolnym i leśnym podatkiem katastralnym, posiada już swoją bogatą i dość długą historię. Pomimo tego proces ten wciąż pozostaje w martwym punkcie. Co więcej, w dalszym ciągu niewiele wskazuje na to, by stan ten w przewidywalnej perspektywie miał ulec zmianie, co jest dobrą wiadomością dla rodzimych właścicieli nieruchomości.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:RynekPierwotny.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (112)

  • Jak rypac to do konca, do bolu!(2016-12-03 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Chciwosc, chciwosc i jeszcze raz chciwosc!!!!!! 1% Standard europejski! Jak kasowac to przykladnie, standardowo! Byle jak najwiecej! A moze by tak troszeczke skromniej bo Polacy w wiekszosci nie zyja europejsko- standartowo. Lotysze sa mniej zachlanni ale tez i dalej zajada!!

    Odpowiedz
  • miastowy(2015-11-20 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie da się odpowiedzialnie wprowadzać podatku katastralnego w Polsce bez ustawienia na minimalnym poziomie innych podatków, np. rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste pod blokiem mieszkalnym + rocznej opłaty za tereny wspólne na osiedlu spółdzielczym, które nie jest zamknięte + podatku od nieruchomości. Ja już płacę ok. 1500 zł tylko za nie. A trzeba doliczyć kolejne podatki, bo nie jesteśmy wdrożeni do ogarnięcia rocznej całkowitej daniny składanej "taniemu państwu". W sumie w 2015 roku płacimy w Polsce razem z VATem i akcyzją horrendalnie wysokie podatki. Proszę je zsumować razem.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-08-11 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek katastralny nie może być rozpatrywany bez uwzględnienia zarobków człowieka obciążonego tym podatkiem.

    Odpowiedz
  • Kh(2015-07-30 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zrównajcie najpierw zarobki przeciętnego zjadacza chleba z zarobkami ludzi z Państw zachodnich, a dopiero później bierzcie się za podwyższanie podatków!!! Banda kretynów i złodziei rządzi tym krajem!

    Odpowiedz
  • Jeszcze uczciwy podatnik.(2015-07-29 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nasze dochody nie sa takie jak obywateli panstw ktore madry pan autor wymienil i sie powoluje. Sadze ze lepiej najpierw troche pomyslec, pokalkulawac a potem pisac bzdety na zamowienie rzadzacych, szukajacych usprawiedliwienia dla wprowadzenie takiego podatku. Te pieniadze sa poprostu nie do sciagniecia. Z pustego w prozne ani tusk, ani kopacz, ani komorwaski, szczurki, kapice, rostowskie, nie naleja. Trzeba bylo myslec przed tym nim zaczelo sie krasc na lewo i prawo. Ludzie nie maja pieniedzy bo nie maja pracy i przy tej wspanialej polityce tej pracy bedzie coraz mniej, wiec kto i za co kupi wywlaszczone domy, mieszkania itd? Bogaci wyjada za granice i sie wypna na ten "teoretyczny" kraj. Zostana biedni ktorych na nic nie stac, tym bardziej na omawiany podatek. Panie Jarosławie Jędrzyński i ferajna - myslec chociaz troche - to naprawde nie boli.

    Odpowiedz
  • Przemek P.(2015-07-25 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli artykuł, który miał poprawić wizerunek idei wprowadzenia podtku katastralnego nie tylko tego nie zrobił, ale też osiągnął efekt przeciwny. A to, że wzrost wpływów z podatku katastralnego przyczyni się do rozwoju gmin to tylko pobożne życzenia i snucie hipotek. Jesteśmy gospodarczą neokolonią Niemiec i innych państw, i wyprowadzane są od nas ogromne sumy nie tylko dzięki zaniżonym w stosunku do zachodniej Europy płacom ale też dzięki malwersacjom na podatku CIT, i ta zmiana w sysytemie podatkowym będzie właśnie po to, żeby załatać dziurę, którą kopie zachodni przemysł.

    Odpowiedz
  • kacper(2015-07-07 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    wszyskie kraje jakie zostały wymienione sa bardzo bogate , społeczeństwo bardzo dobrze zarabia ,
    natomiast w polsce w jaki sposób ma zapłacic w naturze
    jesli zarobi 1400 zł netto a dom dostał w spadku od rodziców
    jesli człowiek w polsce zarobił by 2-3 tys euro czemu nie mozna zapłacic taki podatek
    ---POLSKA TO DRUGIE CHINY NAJTAŃSZA SIŁA ROBOCZA ZA MISKE RYŻU ---
    jescze do tego podatek katastralny

    Odpowiedz
  • won z PO(2015-06-20 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    co za dureń to pisał , chce podatku ,bo to będzie dobre
    bo tak jest na zachodzie

    władzy to co chcą wprowadzić to zawsze porównuja ,że tak jest na zachodzie
    a to co nie pasuje -morda w kubeł

    Odpowiedz
  • masakra(2015-06-18 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    z artykułu wynika że podatek ten nie jest wszędzie prosty a obecnie jest jak najprostszy jak się da - poco komplikować życie jak wiadomo że chodzi tylko o podwyżkę podatku

    Odpowiedz
  • 79 do 92(2015-06-18 00:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mieszkam na wsi tylko w mieście, mam 50-metrowe mieszkanie. Wysokość podatku wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie. Podejrzewam, że podobnie ma połowa ludzi w tym kraju, mieszkająca w blokach.

    Na 1 halę albo kilkadziesiąt mieszkań o łącznej powierzchni 2500 m2 mnie nie stać, skoro ciebie stać to miej i płać, ja ci nie bronię ani nie ci nie ubliżam z tego powodu.

    Odpowiedz
  • xxl(2015-06-17 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego mam płacić więcej za coś na co sam zarobiłem?? Czy Państwo dołożyło mi cokolwiek do zakupy działki, wybudowania domu i jego wyposażenia, że będzie mogło mnie z tego golić? Po co mam harować po 12h dziennie, skoro większość zeżrą podatki? Lepiej siedzieć w mieszkaniu komunalnym na socjalu Państwa i bezstresowa wychowywać dzieci.

    Odpowiedz
  • OB(2015-06-17 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mieszkania komunalne w Polsce powinny byc podzielone na dwie grupy:
    1/ mieszkania komunalne na wynajem , za ktore uzytkownik placi rynkowa cene najmu,
    2/ mieszkania socjalne.

    W pierwszym przypadku gmina powinna placic podatek katastralny, a w drugim uzytkownik mieszkania.
    Poniewaz w Polsce nie istnieje taki podzial, w obydwu przypadkach uzytkownicy mieszkan powinni zostac zobligowani do uiszczenia podatku katastralnego.
    ---
    Osoby odpowiedzialne za wyprzedaz mieszkan komunalnych po cenach 10% wartosci rynkowej powinny zostac ukarane metoda Mieszka I.

    Odpowiedz
  • Do: 95, 96(2015-06-17 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    To uzytkownik mieszkania socjalnego powinien placic podatek katastralny, a nie gmina. Pozdrawiam OB.

    Odpowiedz
  • OB(2015-06-17 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Progresywny wieloprogowy podatek katastralny, ktory na zachodzie sluzy m.in. jako glowne narzedzie wyrownywania nierownosci dochodowych i majatkowych, w Polsce powoduje strach w oczach ludzi mniej zamoznych i biednych.
    To o czyms swiadczy, m.in. o tym, ze ludzie maja juz dosc neoliberalnych rozwiazan w polityce spolecznej.
    Jest to temat na powazny raport dla socjologow i psychologow spolecznych.
    ---
    Bogaci, w obawie przed niewielkim uszczknieciem swojego dochodu i majatku, strasza spoleczenstwo liniowym relatywnie wysokim podatkiem katastralnym. Twierdza, ze podatek katastralny spowoduje wywlaszczenie ludzi z mieszkan i domow jednorodzinnch, ze beda spac pod mostem itp.
    W mediach, w Internecie znajduje sie mnostwo tego typu opracowan.

    Ludzie w Polsce boja sie wysokiego liniowego/plaskiego podatku katastralnego i maja racje, bo dotychczasowe rozwiazania podatkowe preferuja bogatsza czesc spoleczenstwa.
    ---
    Uwazam, ze progresywny, wieloprogowy podatek katastralny w przedziale od 0,01% do 1% powinien zostac wprowadzony, aby m.in. 'przyciac' nierownosci spoleczne.

    Wszystkich Panstwa zapraszam do przeczytania moich wpisow pod nr. 52 i 56.
    Tym, ktorzy przeczytali i ocenili b. dziekuje. Lacze pozdrowienia OB.

    Odpowiedz
  • głupki precz, wszyscy wynocha z tego kraju(2015-06-17 01:08) Zgłoś naruszenie 00

    do numeru 52: OB
    Popierasz dziadka? Doprawdy? Wszystkie nieruchomości opodatkowane katastrem, nawet socjalne? OK.
    A wiesz, że wlaśnie w tych godzinach senat wysłuchał propozycji ustawy, forsowanej przez PO, zeby gminy nie płaciły obecnego podatku od nieruchomości? Tak, tak OB. I będzie tak, najperw zwolni się z podatku od nieruchomości wszystkie grunty I budynki gminne, potem wszystkie budynki należace do skarbu panstwa. A potem wprowadzi się kataster, z którego gminy, skarb panstwa będą zwolnieni.
    Tak się urządza zbrodniczą eksterminację narodu!
    No gratuluję ci orientacji polityczno-ekonomicznej, jesteś cudownym klicznym przypadkiem lemingozy.

    Odpowiedz
  • głupki precz, wszyscy wynocha z tego kraju(2015-06-17 01:08) Zgłoś naruszenie 00

    do numeru 52: OB
    Popierasz dziadka? Doprawdy? Wszystkie nieruchomości opodatkowane katastrem, nawet socjalne? OK.
    A wiesz, że wlaśnie w tych godzinach senat wysłuchał propozycji ustawy, forsowanej przez PO, zeby gminy nie płaciły obecnego podatku od nieruchomości? Tak, tak OB. I będzie tak, najperw zwolni się z podatku od nieruchomości wszystkie grunty I budynki gminne, potem wszystkie budynki należace do skarbu panstwa. A potem wprowadzi się kataster, z którego gminy, skarb panstwa będą zwolnieni.
    Tak się urządza zbrodniczą eksterminację narodu!
    No gratuluję ci orientacji polityczno-ekonomicznej, jesteś cudownym klicznym przypadkiem lemingozy.

    Odpowiedz
  • zorro 66(2015-06-16 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    każdy kto spróbuje coś takiego wprowadzić, powinien zostać natychmiast pozbawiony obywatelstwa i wypędzony z RP ... zgodnie z prawem czy nie ... !!!

    Odpowiedz
  • Skoczybruzda(2015-06-16 14:23) Zgłoś naruszenie 60

    Gdyby jakiś bandycki rząd wprowadził ten bandycki podatek byłby to koniec dla większości Polaków i o to chodzi,by zlicytować domy i mieszkania polskie bo czekają na nie żydki."Wycenić" cenami z kosmosu daną nieruchomość a potem zadłużyć bo właściciela nie będzie stać zapłacić haraczu i w końcu zlicytować a ty do przytułku.Wtedy dopiero będzie sajgon.Do tego dążą.!!!

    Odpowiedz
  • do 79 moje zdanie(2015-06-16 13:05) Zgłoś naruszenie 10

    Kilkadziesiąt to płaci się na wsi, gdzie budynek stoi na gruncie rolnym. Ja w mieście mam budynek na TERENACH MIESZKANIOWYCH 2500m2 i płace 1400zł/rok. Widzisz tylko czubek własnego wiejskiego nochala.

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-16 11:09) Zgłoś naruszenie 120

    zbierzmy się w grupę i wykastrujmy ich wszystkich. Zamiast myśleć ch... będą myśleć głową.

    Odpowiedz