statystyki

Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych

autor: Łukasz Zalewski09.06.2015, 08:46; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:02

Pan Janusz, mieszkaniec Sieradza, postanowił wystąpić o kilka interpretacji podatkowych. Jedna będzie dotyczyć darowizny, którą ma otrzymać od ojca, druga podatku dochodowego od osób prawnych w związku z planowanym uruchomieniem spółki, a trzecia podatku od czynności cywilnoprawnych – ustanowienia hipoteki na nieruchomości. – Wyjeżdżam jednak na dwa miesiące do Londynu i wnioski o wydanie interpretacji chcę złożyć dopiero po powrocie – w sierpniu. Do którego dyrektora izby skarbowej powinienem je skierować i jak to w praktyce zrobić – pyta czytelnik

Obecnie podatnicy mogą składać wnioski do pięciu dyrektorów izb skarbowych: w Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Katowicach. Nie ma przy tym znaczenia, o jaki podatek zapyta wnioskodawca. Dla osób fizycznych właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania, a w przypadku osób prawnych (np. spółek z o.o.) – według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze.

Przykładowo, mieszkańcy województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego lub świętokrzyskiego, składają wnioski do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z województw: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego, do dyrektora Izby w Poznaniu.

Gdyby pan Janusz zdecydował się wysłać wnioski obecnie, przed zmianą przepisów, musiałby je skierować do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, ponieważ jest on właściwym organem do wydania interpretacji osobom i firmom z Sieradza.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane