statystyki

Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych

autor: Łukasz Zalewski09.06.2015, 08:46; Aktualizacja: 09.06.2015, 09:02

Pan Janusz, mieszkaniec Sieradza, postanowił wystąpić o kilka interpretacji podatkowych. Jedna będzie dotyczyć darowizny, którą ma otrzymać od ojca, druga podatku dochodowego od osób prawnych w związku z planowanym uruchomieniem spółki, a trzecia podatku od czynności cywilnoprawnych – ustanowienia hipoteki na nieruchomości. – Wyjeżdżam jednak na dwa miesiące do Londynu i wnioski o wydanie interpretacji chcę złożyć dopiero po powrocie – w sierpniu. Do którego dyrektora izby skarbowej powinienem je skierować i jak to w praktyce zrobić – pyta czytelnik

Obecnie podatnicy mogą składać wnioski do pięciu dyrektorów izb skarbowych: w Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Katowicach. Nie ma przy tym znaczenia, o jaki podatek zapyta wnioskodawca. Dla osób fizycznych właściwość miejscową ustala się według miejsca zamieszkania, a w przypadku osób prawnych (np. spółek z o.o.) – według adresu siedziby wynikającej z właściwego rejestru lub ze statutu albo umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony we właściwym rejestrze.

Przykładowo, mieszkańcy województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego lub świętokrzyskiego, składają wnioski do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, a z województw: dolnośląskiego, lubuskiego lub wielkopolskiego, do dyrektora Izby w Poznaniu.

Gdyby pan Janusz zdecydował się wysłać wnioski obecnie, przed zmianą przepisów, musiałby je skierować do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, ponieważ jest on właściwym organem do wydania interpretacji osobom i firmom z Sieradza.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane