statystyki

Które wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

15.06.2015, 18:00
worek tytoniu

Za nielegalną produkcję papierosów grozi grzywna od 175 zł do 35 tys zł.źródło: ShutterStock


Podatkiem objęte są niemal wszystkie nadające się do palenia produkty. Wyjątkami są wyroby służące celom medycznym, mieszanki ziołowo-nikotynowe wdychane przez klientów bądź nie nadające się już do wykorzystania odpady produkcyjne.

Czy towary nie nadające się do palenia są wolne od akcyzy?

Czytelnik jest przedsiębiorcą produkującym wyroby tytoniowe. Postanowił sprzedawać nowy produkt podobny do e-papierosów, który ma nie zawierać szkodliwych substancji i służyć klientom głównie do jego inhalacji. Czy taki towar będzie opodatkowany?

Nie

Potwierdza to sam fiskus np. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 maja 2015 r. nr IBPP4/4513-15/15/EK. Chodziło w niej o firmę sprzedającą mieszankę nieprzetworzonych ziół (np. melisa, podbiał) oraz nikotyny. Taki produkt podobnie do tego, który chce sprzedawać czytelnik, nie zawierał tytoniu, a klientom służyć miał do parowej inhalacji. Nie nadawał się też do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego. To zdaniem spółki miał być argument za tym, aby mieszanka nie podlegała daninie jako tytoń do palenia. Uznała, że potwierdza to treść art. 98 ust. 5 ustawy podatkowej, z którego wynika, że aby pobrać akcyzę, produkt musiałby nadawać się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego. W tym przypadku nie ma o tym mowy. Zioła i nikotyna w sprzedawanej mieszance mają głównie na celu zmniejszenie głodu tytoniowego u klienta – argumentowała spółka. Zgodził się z tym także fiskus. Podatkowi nie podlegają także klasyczne e-papierosy, do których porównywana była taka mieszanka. Chodzi o elektroniczne urządzenia, w których zawierający nikotynę płyn podgrzewa się do temperatury, w której przechodzi w stan lotny i wtedy może być wdychany. Takie elektroniczne papierosy (zarówno urządzenia jak i płyn) nie są uznawane za opodatkowany wyrób akcyzowy. Zdaniem ministra finansów na pobranie daniny nie pozwalają przepisy dyrektywy Rady 2011/64/UE z 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury i stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych. Innego zdania są eksperci podatkowi, którzy wskazują że kraje członkowskie UE mogą dodatkowo opodatkować wyroby, które nie są traktowane jako akcyzowe. Przykładem jest pobranie daniny w Polsce od suszu tytoniowego, mimo że przepisy unijne tego nie przewidują.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ZAZUUUSSSSS(2015-06-15 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/na-ratunek-dla-regionu-swietokrzyska-gospodarka-lezy-na-dnie-0

    Drastycznie załamał się rynek wewnętrzny. Handel detaliczny zanotował największy w kraju, prawie 13-procentowy spadek, a handel hurtowy spadł o ponad 17 procent. W efekcie kondycja finansowa naszych firm jest więc bardzo zła. Pogorszyła się w porównaniu do początku 2014 roku o prawie 30 procent!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane