Zawsze jest zagrożenie, że pojazd może zostać wykorzystany do celów innych niż działalność gospodarcza. Ustawa o VAT wymaga od podatnika tylko określonych procedur dających maksymalną gwarancję, że tak się nie stanie
Firma może odjąć cały podatek zawarty w cenie wydatków związanych z używaniem samochodów przez mobilnych pracowników – orzekł WSA w Warszawie.
Firma może odjąć cały podatek zawarty w cenie wydatków związanych z używaniem samochodów przez mobilnych pracowników – orzekł WSA w Warszawie.
To kolejny wyrok podważający rygorystyczną wykładnię fiskusa w zakresie prawa do odliczania 100 proc. VAT od wydatków związanych z użytkowaniem pojazdów osobowych. Wcześniej korzystnie dla podatników orzekły m.in. WSA w Krakowie 20 stycznia 2015 r. (sygn. I SA/Kr 1834/14) i WSA we Wrocławiu 10 marca 2015 r. (sygn. akt I SA/Wr 35/15). Orzeczenia te są jeszcze nieprawomocne.
Firma, w sprawie której zapadł wyrok przed warszawskim WSA, również zatrudnia handlowców, których miejscem wykonywania zajęcia jest teren całej Polski. Ze względu na zakres obowiązków i charakter pracy codziennie przemieszczają się oni do miejsc odległych często o kilkadziesiąt kilometrów od siedziby pracodawcy. Z tego względu przyjęto, że handlowiec może parkować samochód poza siedzibą pracodawcy, w miejscu przez siebie wybranym.
Spółka chciała odliczać cały VAT naliczony zawarty w ratach leasingowych, cenie paliwa oraz innych wydatkach związanych z eksploatacją i używaniem tych pojazdów. W tym celu zamierzała wprowadzić regulamin korzystania z samochodów służbowych. Wynikało z niego, że pracownik:
● nie może korzystać z samochodu dla celów prywatnych,
● w drodze wyjątku może z ważnych powodów odpłatnie korzystać z samochodu dla celów innych niż związanych z wykonywaniem pracy, uprzedzając uprzednio pracodawcę, ale tylko w godzinach po pracy (np. w dni wolne lub wieczorem),
● zgadza się, że w razie użycia samochodu na cele niezwiązane z wykonywaną pracą zapłaci pracodawcy, według cen rynkowych, wynagrodzenie za używanie samochodu,
● może parkować samochód w miejscu przez niego wybranym – jeżeli w związku z wykonywaną pracą nocuje poza miejscem zamieszkania,
● zgadza się na pełną kontrolę przez pracodawcę sposobu używania samochodu (zainstalowanie w aucie GPS, wizytacje miejsc parkowania),
● ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, zgodnie z art. 86a ustawy o VAT.
Mimo tego dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił spółce prawa do odliczenia całego VAT (interpretacja nr IPPP1/443-452/14-3/MPe). Wskazał, że wdrożone przez nią procedury nie wykluczą użycia samochodów służbowych do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skoro firma sama zakłada możliwość użycia samochodów przez handlowców do celów prywatnych – np. w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy (siedziby kontrahenta) i z miejsca pracy do miejsca zamieszkania – to tym samym potwierdza możliwość użycia aut do celów mieszanych. Bez znaczenia jest w tej sytuacji prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i złożenie informacji VAT-26 – stwierdził dyrektor izby.
Przed sądem pełnomocnik spółki podkreślał, że chce ona zakazać w regulaminie używania pojazdów do celów prywatnych, ale w praktyce zawsze będzie istniała potencjalna możliwość użytku prywatnego, tak jak zawsze istnieje potencjalna możliwość oszukania pracodawcy. Zarzucił też organom podatkowym, że sięgają do kryteriów pozaustawowych, podczas gdy w zupełności powinna wystarczyć literalna wykładnia art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy.
Sąd w pełni się z nim zgodził. Stwierdził, że parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie – tak jak przyjął to organ – że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Przypomniał o wykształconym już poglądzie na gruncie ustawy o PIT, że przejazdy pracowników mobilnych samochodem służbowym na trasie pomiędzy wyznaczonym miejscem zamieszkania lub w jego pobliżu a miejscem wykonywania pracy – o ile nie służą one osobistym celom pracowników, lecz są wykonywane w ramach realizacji zadań służbowych – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia, a zatem nie można uważać ich wartości za przychód ze stosunku pracy.
Zdaniem sądu nie ma żadnych przeszkód, by podobnie rozumieć to na gruncie ustawy o VAT. Chodzi jedynie o to, aby możliwość parkowania auta poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności, określona została w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u podatnika, a podatnik zapewnił odpowiednie mechanizmy kontroli przestrzegania wykorzystania pojazdów – orzekł WSA.
Stwierdził, że przeszkodą do pełnego odliczania VAT nie powinna być też możliwość wynajmowania samochodów na zasadach rynkowych. Zastrzegł jednak, że w tej kwestii nie może zastąpić organów podatkowych. Wydając interpretację, organ będzie więc musiał ustosunkować się również do tego zagadnienia.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 15 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3714/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama