Koszty mogą być bez wychodzenia z firmy

autor: Łukasz Zalewski18.05.2015, 07:53; Aktualizacja: 18.05.2015, 08:55
podatki lokalne

Wszystkie dotyczą wspólników spółki komandytowej, którzy wnieśli do niej wkłady głównie w postaci wierzytelności przysługujących im z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych spółce oraz w pieniądzu.źródło: ShutterStock

Częściowy zwrot wkładów w gotówce również daje prawo do obniżenia przychodu o wartość nominalną wkładu – potwierdził NSA w kilku wyrokach.

Wszystkie dotyczą wspólników spółki komandytowej, którzy wnieśli do niej wkłady głównie w postaci wierzytelności przysługujących im z tytułu pożyczek pieniężnych udzielonych spółce oraz w pieniądzu. Po pewnym czasie podjęli uchwałę o częściowym zwrocie wkładów w formie pieniężnej. Sądzili, że w takiej sytuacji kosztem podatkowym będzie nominalna kwota wkładu wniesiona do spółki. Uważali bowiem, że częściowy zwrot wkładów należy traktować tak samo, jak wystąpienie ze spółki – przychód należy pomniejszyć o koszty jego uzyskania w wysokości nominalnej kwoty wkładów do spółki osobowej. Dopóki więc wartość wkładu zwróconego wspólnikowi nie przekroczy nominalnej kwoty wniesionej do spółki, dopóty nie powstanie u niego dochód.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy był innego zdania. Uważał, że częściowy zwrot wkładów należy traktować jako zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce. Wyjaśnił, że możliwość uwzględnienia kosztów poniesionych na objęcie udziałów w spółce osobowej jest odroczona – aż do momentu wyjścia wspólnika ze spółki.

W efekcie zmniejszenie udziału kapitałowego nie pozwala na rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów. Wspólnicy nie zgodzili się z takim stanowiskiem. Wskazali, że skoro wspólnik uzyska przychód z tytułu częściowego wycofania wkładu, to w tej części powinien mieć on również prawo do uwzględnienia w kosztach wydatków na objęcie udziału w spółce. Dodali, że stanowisko organu pozbawia ich możliwości rozliczenia straty spowodowanej częściowym wycofaniem udziałów.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane