statystyki

Jak rozliczyć organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka

autor: Marcin Szymankiewicz18.05.2015, 10:12; Aktualizacja: 18.05.2015, 10:18
Pingwin rządzi

Podatniczka organizację zabaw i grilla wykonywała samodzielnie oraz przy pomocy kilku osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceńźródło: ShutterStock

Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie imprez okolicznościowych. Na początku maja 2015 r. otrzymała zlecenie od jednej z firm na organizację Dnia Dziecka w sobotę 30 maja 2015 r. Zgodnie z umową zobowiązała się zapewnić animatorów zabaw (m.in. pokaz baniek mydlanych, zabawy ruchowe i taneczne, malowanie twarzy kredkami), catering (grill, słodycze i napoje). Obchody Dnia Dziecka odbyły się w siedzibie zleceniodawcy (na placu przez budynkiem biura i w wynajętym przez zleceniodawcę namiocie). Zgodnie z umową podatniczka ma otrzymać wynagrodzenie w wysokości 7000 zł netto na podstawie wystawionej przez nią faktury.

Fakturę potwierdzającą wykonanie tej usługi wystawiła 1 czerwca 2015 r., a należność ma otrzymać do 30 czerwca 2015 r. Na potrzeby wykonania tej usługi nabyła w markecie produkty na grilla (kiełbasa, mięso, pieczywo, musztarda, ketczup, węgiel drzewny), słodycze, napoje, jednorazowe talerze, kubki i sztućce, akcesoria dla animatorów zabaw (kredki do malowania twarzy, baloniki, bańki mydlane) na łączną kwotę 2260 zł, w tym VAT – 260 zł. Zakup tych produktów został udokumentowany fakturą wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 29 kwietnia 2015 r. (zapłaty za fakturę dokonała w dniu zakupu). Poza tym wypożyczyła sprzęt do zabaw (zjeżdżalnie i trampoliny), na który faktura została wystawiona i doręczona 30 maja 2015 r. na kwotę 861 zł, w tym VAT 161 zł (opłacona przelewem 2 czerwca 2015 r.). W związku z wykonaniem umowy poniosła również inne koszty, których nie jest w stanie wyodrębnić, np. rozmów telefonicznych czy przejazdów samochodem.

Podatniczka nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę, toteż organizację zabaw i grilla wykonywała samodzielnie oraz przy pomocy kilku osób (obywateli polskich zamieszkałych w Polsce) zatrudnionych na podstawie umów-zleceń (bez składek płaconych do ZUS). Łączny koszt tych wynagrodzeń to 1500 zł (wynagrodzenie każdej z 6 zatrudnionych osób wyniosło 250 zł brutto). Należy dodać, że osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej, są natomiast zatrudnione w innych podmiotach na podstawie umów o pracę. Wynagrodzenie (pomniejszone o pobrany PIT) podatniczka wypłaciła tym osobom przelewami bankowymi wieczorem 30 maja 2015 r.

Jak należy rozliczyć tę imprezę na gruncie podatku dochodowego (podatek liniowy, podatkowa księga przychodów i rozchodów metodą kasową) oraz podatku od towarów i usług? VAT i zaliczki na PIT podatniczka rozlicza za okresy miesięczne.

ODPOWIEDŹ

Odrębnym źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Przychody...

Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny.

W przypadku podatniczki przychodem będzie kwota netto wynikająca z zawartej umowy na organizację Dnia Dziecka, tj. kwota 7000 zł. Nie ma znaczenia, czy i kiedy czytelniczka ją otrzyma.

Za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w myśl art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, uważa się (z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1e i 1h–1j ustawy o PIT, ale przypadki te nie znajdą zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

W rozpatrywanym przypadku datą powstania przychodu będzie dzień wykonania usługi, tj. 30 maja 2015 r., gdyż jest ona wcześniejsza niż data wystawienia faktury (1 czerwca 2015 r.) i jej uregulowania (do którego jeszcze nie doszło).

Podsumowując – podatniczka powinna z tytułu organizacji tej imprezy rozpoznać przychód 30 maja 2015 r. w wysokości 7000 zł.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane