Nie każdą darowiznę trzeba zgłaszać fiskusowi

autor: Maciej Suchorabski12.05.2015, 07:16; Aktualizacja: 12.05.2015, 14:46
Przekroczenie limitu powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Należy pamiętać, że opodatkowane będzie tylko, cześć która stanowi nadwyżkę

Przekroczenie limitu powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Należy pamiętać, że opodatkowane będzie tylko, cześć która stanowi nadwyżkęźródło: ShutterStock

Konieczność składania deklaracji do urzędu skarbowego zależeć będzie od wysokości otrzymanej kwoty. Przepisy przewidują trzy limity pieniężne związane z różnymi grupami podatkowymi, po przekroczeniu których odprowadzony musi zostać podatek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • zzz(2015-05-14 07:41) Zgłoś naruszenie 03

    autor zapomniał dodać, że jeśli darowiznę w I grupie zgłosi się w ciągu 6 miesięcy to ŻADNEGO podatku nie ma, można dostać i sto miliardów, wystarczy złożyć zeznanie

    Odpowiedz
  • Wacek(2015-05-14 00:56) Zgłoś naruszenie 00

    A ja tak się zastanawiam, czy teściowa mi darowiznowuje czy nie. Leży bez kontaktu już wiele lat. A ja sobie przelewam emeryturę z jej konta na moje. Często muszę jeszcze jej dopłacać do pampersów. Ona tego nie wie. Bo nie rozumie że żyje w szczęśliwej POlandii. To jak? Ona ma wyliczyć moje darowizny, czy ja mam uznać że ona mi darowuje, chociaż nie darowuje bo żona z nadmiarem wydaje dla niej jeszcze i z mojego. Mieszka u nas nie legalnie. Bo przed chorobą nie zdążyliśmy (i nie było takiej potrzeby) jej przemeldować. Czy za to grozi więzienie?

    Odpowiedz
  • qaduq(2015-05-13 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zaklasyfikować dziedziczenie po koledze prawa pierwszeństwa do grzebania w śmietniku? Nie jest to bynajmniej żart od czasu uznania, że odpady są własnością gminy.

    Odpowiedz
  • POdatnik(2015-05-13 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zadziwia " hojność " państwa / chyba z miłości do obywateli / z uwagi na "olbrzymią" kwotę ,
    jaką można przekazać. Myślę , że w następnej kadencji rządów "koalicji" , trend ten będzie
    rozwijany i zostanie określona ilość wdychanego POwietrza dla określonych grup ludzi,
    która będzie wolna od POdatku. POmysłów może być wiele. POwodzenia!!!

    Odpowiedz
  • Zadowolony(2015-05-13 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    Zadziwia jasność i logiczność zapisu .Chyba drobnym przeoczeniem jest brak zapisu
    o konieczności POsiadania kasy fiskalnej , na której te darowizny będą zapisywane ,
    aby stanowić dowód przed Urzędem Skarbowym , że nie przekroczyliśmy określonej
    w prawie kwoty. Będzie to też ułatwienie dla darczyńcy , do pilnowania prawa w
    naszym demokratycznym państwie prawa. Idąc z wnuczkiem na spacer i kupując mu
    lody , wbijamy na kasę fiskalną i już PO kłopocie , że coś pprzeoczymy.
    I jak tu się nie cieszyć z wolności ?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-05-13 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Każda "darowana" (puszczona płazem) , kradzież biurwy skarbowej - jest "darowizną" , której nie trzeba zgłaszać .
    Bo szef , taki Szczurek przykładowo , dobrze o tym wie ; w końcu ma dolę od tej darowizny , jak by nie było .

    Odpowiedz
  • :(-(2015-05-13 10:34) Zgłoś naruszenie 20

    Bandycki kraj na czele z panem BULem! :(-

    Odpowiedz
  • Kaśka(2015-05-13 09:15) Zgłoś naruszenie 20

    A co ze studentami dziennymi, których utrzymują rodzice? Rocznie wpłacają na konta dzieciom kwoty dużo wyższe niż 10.000 zł. Studenci muszą opłacić mieszkanie i jeszcze z czegoś żyć. Wszystko przechodzi przez konta bankowe. I z tego jeszcze chce państwo obrabować ludzi?

    Odpowiedz
  • zzzz(2015-05-12 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    W obu grupach jest rodzeństwo? :D Eh nawet kopiuj/wklej to zbyt wielki dziennikarski wysiłek.

    Odpowiedz
  • zazusss(2015-05-12 12:55) Zgłoś naruszenie 30

    hahaha ale idioci, bandyci w białych rękawiczkach. Niewolnictwo to odpowiednie słowo określające wasz stosunek do ludzi.Idziemy po was s.yny

    Odpowiedz