statystyki

Pomoc rodziców przy spłacie kredytu nie musi być darowizną

autor: Agnieszka Pokojska25.05.2015, 19:00
Pieniądze, kalkulator

Deklaracje o darowiźnie (na druku SD-Z2) składa się w urzędzie skarbowym.źródło: ShutterStock

Rodzice wspólnie z dzieckiem zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, które będzie jego własnością. – Syn nie miał zdolności kredytowej. W rzeczywistości całość zaciągniętego w banku zobowiązania spłacimy sami – pisze pani Elżbieta. Czy w takim przypadku syn musi składać deklarację o darowiźnie w urzędzie skarbowym – pyta czytelniczka.

Deklaracje o darowiźnie (na druku SD-Z2) składa się w urzędzie skarbowym, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn, które przysługuje wówczas, gdy darczyńcą jest osoba najbliższa. Jednak według organów podatkowych jeśli rodzice spłacają wspólnie zaciągnięty z dzieckiem kredyt – jak właśnie dzieje się w przypadku opisanym przez naszą czytelniczkę – nie dochodzi do darowizny, tylko zwolnienia z długu. Dlatego syn pani Elżbiety nie musi składać SD-Z2. Takie stanowisko zaprezentował chociażby w tegorocznej interpretacji indywidualnej dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (patrz podstawa prawna).

Solidarna spłata

W interpretacjach indywidualnych organy podatkowe jednolicie uznają, że solidarna spłata kredytu przez rodziców nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Odwołują się one do zasady solidarności dłużników zapisanej w art. 366 par. 1 i 2 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Przy czym spłata przez któregokolwiek z nich zwalnia z długu pozostałych. Zanim jednak to się stanie, wszyscy odpowiadają solidarnie za całość długu.

Z istoty solidarnej odpowiedzialności dłużników wynika, że aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. Każdy z nich odpowiada więc za całość długu, a nie tylko część, jaką można by mu przypisać poprzez np. równy podział kwoty długu pomiędzy zobowiązanych. Dlatego gdy jeden z dłużników spłaca całość zadłużenia, bez chęci obdarowania pozostałych, tylko z myślą o zwolnieniu się z długu, nie dochodzi do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Jasiek24(2015-05-26 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  MARNE POCIESZENIE.
  Zamiast 3, 7, 12 % podatku z tytułu zwolnienia z długu przysługuje PIT w wysokości 20%

  Odpowiedz
 • waterloo(2015-05-29 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  Do Jasiek24 - piszesz brednie chłopie...
  Najbardziej przerażająca jest chęć opodatkowania wszystkiego na siłę...i bez podstawy pr.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane