statystyki

Otrzymałeś spadek? Nie zwlekaj ze zgłoszeniem go do urzędu skarbowego

autor: Patrycja Dudek08.06.2015, 18:30
Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowiznźródło: ShutterStock

Boleśnie przeżyłam śmierć taty – opowiada pani Teresa. – Wpadłam w depresję, nie miałam głowy, żeby zajmować się przyziemnymi sprawami. Przez dłuższy czas leczyłam się u psychiatry. Niedawno okazało się, że powinnam zgłosić do urzędu skarbowego odziedziczony po ojcu spadek i miałam na to pół roku. Teraz urząd skarbowy żąda ode mnie podatku. Czy choroba potwierdzona dokumentacją medyczną może zmienić decyzję urzędników – pyta czytelniczka.

Zasadniczo spadku po najbliższych dotyczy zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Przysługuje ono członkom najbliższej rodziny – małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzicom, dziadkom, pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi i macosze. Wystarczy w ciągu pół roku od dnia nabycia zgłosić spadek do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. Każdy, kto tego nie zrobi, zostanie zobowiązany do uregulowania daniny. Sześciomiesięczny termin nie podlega przedłużeniu bez względu na okoliczności. W związku z tym żadna choroba ani sytuacja życiowa nie są w stanie przywrócić spadkobiercy prawa do zwolnienia.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane