Obowiązuje stosowanie języka prostego i zrozumiałego, bez budowania zdań złożonych – tak Ministerstwo Finansów nakazuje podległym sobie urzędnikom pisać wezwania do podatników.
Od maja został wprowadzony nowy zestandaryzowany wzór tego dokumentu. Resort finansów nazywa go zamiennie: wezwaniem i zaproszeniem, bo – jak tłumaczy – myślał o zapewnieniu podatnikom pełniejszej i bardziej przystępnej informacji na temat wizyty w urzędzie skarbowym.
Teraz – zgodnie z nowym wzorem – naczelnicy urzędów skarbowych nie będą już wzywać, tylko prosić o osobiste stawienie się w siedzibie urzędu bądź przesłanie wskazanych dokumentów. Zapewnią przy tym, że wszelkie dodatkowe wątpliwości można wyjaśnić z osobą prowadzącą sprawę (tu podane będzie imię i nazwisko pracownika, jego stanowisko służbowe i numer telefonu, a nawet dane osoby zastępującej).
Na zakończenie naczelnik zaprosi do skorzystania z innych usług administracji podatkowej: Portalu Podatkowego i Krajowej Informacji Podatkowej. Wskaże też, jak to zrobić.
Nie zabraknie oczywiście pouczenia, że niezastosowanie się do wezwania może spowodować odpowiedzialność karną. W pełni przy tym zostanie przytoczone brzmienie art. 83 kodeksu karnego skarbowego.
Nowy wzór zaproszenia/wezwania został opracowany w ramach Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika. Począwszy od września 2015 r., będzie on zawierał księgę wzorów dokumentów stosowanych w relacji urzędu z podatnikami.