statystyki

Dobra wiara i należyta staranność nie liczą się przy rozliczaniu PIT

autor: Patrycja Dudek08.05.2015, 16:00
paliwa-benzyna-stacje

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował paliwo dla celów działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik kupi paliwo od firmanta, to nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia to, czy dołożył należytej staranności i że nie wiedział o przestępstwie – wynika z wyroków NSA.

Sędzia Mirosław Surma wyjaśnił, że dobra wiara i należyta staranność kupiecka mają znaczenie wyłącznie na gruncie VAT, a nie podatku dochodowego.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował paliwo dla celów działalności gospodarczej. Przez dwa lata zaopatrywał się u dwóch dostawców. W trakcie kontroli podatkowych wyszło na jaw, że podmioty, których dane widniały na fakturach, nie sprzedawały paliwa, a jedynie firmowały działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Zajęła się nią policja i prokuratura, a naczelnik urzędu skarbowego oraz dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdzili, że tak udokumentowany wydatek nie może stanowić kosztu podatkowego. Nakazali więc przedsiębiorcy dopłacić podatek dochodowy wraz z odsetkami.

Podatnik nie chciał się z tym zgodzić. Tłumaczył, że nie wiedział o przestępstwie, a paliwo faktycznie kupił i za nie zapłacił. Uważał, że skoro faktury nie stanowią dowodu na poniesienie wydatku, to organ powinien ustalić koszty w drodze szacowania. Nie może być tak, że fiskus widzi przychód, a nie uznaje kosztu – twierdził podatnik.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane