statystyki

Luka w prawie nie wyklucza legalności działań urzędu

autor: Patrycja Dudek06.05.2015, 07:21; Aktualizacja: 06.05.2015, 08:53
Zdaniem sądu nie ma znaczenia, że stało się to w okresie, gdy w ordynacji podatkowej nie było jeszcze przepisu, który wprost nakładałby na organy taki obowiązek.

Zdaniem sądu nie ma znaczenia, że stało się to w okresie, gdy w ordynacji podatkowej nie było jeszcze przepisu, który wprost nakładałby na organy taki obowiązek.źródło: ShutterStock

Jeżeli fiskus – zgodnie z zaleceniem Trybunału Konstytucyjnego – poinformował podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia, to wszystko odbyło się zgodnie z prawem – orzekł NSA

Zdaniem sądu nie ma znaczenia, że stało się to w okresie, gdy w ordynacji podatkowej nie było jeszcze przepisu, który wprost nakładałby na organy taki obowiązek.

Chodziło o stosowanie art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej w okresie od 24 lipca 2012 r. do 15 października 2013 r. W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności tego przepisu, lecz nie w całości, a jedynie w zakresie, w jakim podatnik nie jest informowany o zawieszeniu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem przeciwko niemu postępowania karnego lub karnoskarbowego (sygn. akt P 30/11).

Zmieniło się to dopiero 15 października 2013 r., gdy dodano art. 70c. Przepis ten jest wykonaniem wskazówek TK – mówi o zawiadamianiu podatnika, że bieg przedawnienia nie rozpoczął się albo został zawieszony ze względu na wszczęcie postępowania karnoskarbowego.

Zawiadomiony, lecz niezadowolony

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła właściciela lokalu gastronomicznego, który w 2006 r. ewidencjonował na kasie fiskalnej tylko wybrane transakcje. Wykryła to rutynowa kontrola w 2011 r. W związku z tym dyrektor urzędu kontroli skarbowej podjął działania na dwóch frontach: oszacował VAT do zapłaty i wszczął postępowanie w sprawie o przestępstwo karnoskarbowe, nie informując o tym podatnika.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane