statystyki

Brak obowiązku zapłaty to przychód podatkowy

autor: Agata Paul27.04.2015, 07:30; Aktualizacja: 27.04.2015, 09:03
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Z podatkowego punktu widzenia inaczej należy potraktować sytuację, w której wierzyciel umarza już naliczone odsetki, a inaczej rezygnację z obciążenia nimi dłużnika

Jeszcze inaczej należy natomiast ocenić skutki zawarcia nieoprocentowanej umowy, np. pożyczki.

W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że wierzyciel nie nalicza niesolidnemu dłużnikowi odsetek za opóźnienie w zapłacie lub je umarza. Skutki podatkowe takiego zachowania były przedmiotem rozbieżności w orzecznictwie.

Jest umorzenie, jest obowiązek

Z najnowszych wyroków sądów administracyjnych wynika, że co do zasady dłużnik, który skorzysta na niezapłaceniu odsetek, nie uniknie obowiązku rozpoznania z tego tytułu przychodu podatkowego.

Gdy wierzyciel umorzy naliczone odsetki, podstawą uzyskania przychodu będzie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem przychodem jest w szczególności wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Dłużnik powinien rozpoznać z tego tytułu przychód na moment umorzenia odsetek (por. wyrok WSA w Rzeszowie z 9 października 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 555/14, w którym sąd jako podstawę prawną powstania przychodu podaje art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane