Podatnicy, którzy utracili prawo do zwolnienia z VAT mogą do niego wrócić z początkiem dowolnego miesiąca. Ważne, żeby upłynęło 12 miesięcy
Minister finansów wyjaśnił w interpretacji ogólnej, jak rozumieć art. 113 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, kto utracił prawo do zwolnienia (po przekroczeniu 150 tys. zł obrotów) lub z niego zrezygnował, może ponownie z niego skorzystać po upływie roku, licząc od końca tego, w którym doszło do utraty preferencji lub rezygnacji z niej.
Fiskus stał jednak dotąd na stanowisku, że nie można wrócić do zwolnienia w trakcie roku podatkowego, lecz dopiero z początkiem kolejnego.
Co innego wynika z interpretacji ministra – wrócić do preferencji można od początku dowolnego miesiąca, byle upłynęło 12 miesięcy. Tak samo stwierdził wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 września 2014 r. (sygn. akt I FSK 1463/13). Wyjaśnił, że ustawodawca nie wprowadził ograniczeń, jeśli chodzi o wybór miesiąca, od którego można ponownie skorzystać ze zwolnienia. Powiedział jedynie, że może to nastąpić nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca tego, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.
Wprawdzie wyrok dotyczył stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2014 r., ale – jak stwierdził minister w interpretacji ogólnej – taka wykładnia ma zastosowanie także do stanu obecnego.
Interpretacja ogólna ministra finansów z 24 kwietnia 2015 r., nr PT3.8101.4.2015.LBE.72
Księgowi też wrócą
Z możliwości powrotu do zwolnienia z VAT mogą także skorzystać biura rachunkowe, ale z innych powodów. W niedawnej interpretacji ogólnej z 9 kwietnia 2015 r. (nr PT3.8101.2.2015.AEW.16) minister potwierdził, że podmioty świadczące wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania (wypełniania) zeznań i deklaracji podatkowych nie są objęte tymi samymi rygorami, co doradcy podatkowi. Mogą one korzystać ze zwolnienia w VAT, jeśli ich roczne obroty nie przekraczają 150 tys. zł.
Powrót do zwolnienia jest możliwy już od 1 maja, przy czym chętni muszą poinformować o tym urząd skarbowy do 8 maja.