statystyki

Tydzień z komentarzami: Liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

autor: Radosław Kowalski27.04.2015, 09:14; Aktualizacja: 27.04.2015, 09:23
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Druga połowa 2014 r. to okres wzmożonej aktywności legislacyjnej prawodawcy podatkowego. Jej efektem są liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, z których znaczna część (zgodnie z zasadami stanowienia prawa i z uwzględnieniem rocznego charakteru takich podatków) obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. i w efekcie ma zastosowanie od roku podatkowego rozpoczynającego się w tym roku kalendarzowym.

Modyfikacje regulacji podatkowych dokonane zostały kilkoma ustawami zmieniającymi, co w praktyce może stanowić pewną trudność dla podatników zobligowanych do ich stosowania.

Aby ułatwić weryfikację i ustalenie, które przepisy i w jakim zakresie zostały zmienione od 1 stycznia 2015 r., a które później (komentarz obejmuje stan prawny do końca kwietnia 2015 r.), przygotowaliśmy niniejsze opracowanie.

Zaznaczyć trzeba, że w sumie nowelizacje stanowią obszerny tekst, a zmianom poddane zostały liczne artykuły ustawy podatkowej. Oczywiście nie wszystkie zmiany są głęboko merytoryczne. Część ma charakter stricte dostosowujący, porządkujący, ale jednocześnie wiele z nich w istotny sposób ingeruje w treść przepisów, sięga do ich meritum, modyfikując już istniejące instytucje i zasady prawnopodatkowe lub wprowadzając nowe, dotychczas niestosowane w polskim systemie podatkowym.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane