Druga połowa 2014 r. to okres wzmożonej aktywności legislacyjnej prawodawcy podatkowego. Jej efektem są liczne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, z których znaczna część (zgodnie z zasadami stanowienia prawa i z uwzględnieniem rocznego charakteru takich podatków) obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. i w efekcie ma zastosowanie od roku podatkowego rozpoczynającego się w tym roku kalendarzowym.
Modyfikacje regulacji podatkowych dokonane zostały kilkoma ustawami zmieniającymi, co w praktyce może stanowić pewną trudność dla podatników zobligowanych do ich stosowania.
Aby ułatwić weryfikację i ustalenie, które przepisy i w jakim zakresie zostały zmienione od 1 stycznia 2015 r., a które później (komentarz obejmuje stan prawny do końca kwietnia 2015 r.), przygotowaliśmy niniejsze opracowanie.
Zaznaczyć trzeba, że w sumie nowelizacje stanowią obszerny tekst, a zmianom poddane zostały liczne artykuły ustawy podatkowej. Oczywiście nie wszystkie zmiany są głęboko merytoryczne. Część ma charakter stricte dostosowujący, porządkujący, ale jednocześnie wiele z nich w istotny sposób ingeruje w treść przepisów, sięga do ich meritum, modyfikując już istniejące instytucje i zasady prawnopodatkowe lub wprowadzając nowe, dotychczas niestosowane w polskim systemie podatkowym.
W ramach wprowadzonych zmian parlament zmodyfikował lub doprecyzował znaczenie części pojęć funkcjonujących w podatku dochodowym od osób prawnych, przy czym nie wszystkie zmiany tego rodzaju odnajdziemy w słowniku do ustawy.
Dla niektórych podatników nowe przepisy powodują realny wzrost obciążeń fiskalnych, który implikowany jest np. znacznie dalej idącym niż w poprzednich stanach prawnych ograniczeniem dotyczącym rozliczania w kosztach podatkowych odsetek udzielanych im przez podmioty z nimi powiązane (nawet tylko pośrednio) czy wprowadzeniem nowych zasad rozliczania podatku od odchodów osiąganych przez niektóre zagraniczne spółki kontrolowane takich podmiotów (regulacje typu CFC – Controlled Foreign Corporation).
Zatem tym, co cechuje zmiany, o których traktuje niniejszy komentarz, jest ich duża różnorodność oraz wyraźna i zauważalna tendencja do zwiększania obciążeń fiskalnych, z nielicznymi tylko (chlubnymi) wyjątkami.