statystyki

Urząd nie ma swobody w ustalaniu podstawy opodatkowania, gdy posiada dowody i dane

autor: Katarzyna Rosik21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:49

Organy podatkowe mogą szacunkowo określać podstawę opodatkowania, ale tylko w ostateczności, gdy brak jest danych niezbędnych do ustalenia jej wielkości rzeczywistej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o przedsiębiorcę, który kupował i sprzedawał płyty DVD za pośrednictwem portali internetowych. Kontrola wykazała u niego nieprawidłowości w zakresie deklarowanych podstaw opodatkowania. Organ podatkowy oszacował więc ich wysokość, z czym nie zgodził się zainteresowany.

Twierdził, że istnieją wystarczające dane, by precyzyjnie i bezbłędnie ustalić podstawy opodatkowania, ponieważ znane są ceny sprzedaży z internetowych aukcji. Na podstawie dokumentów zakupu oraz wydruków zamówień z zagranicznych sklepów internetowych można ustalić, które z kupionych płyt i za ile zostały sprzedane. Zbędne jest więc dokonywanie jakichkolwiek szacunków. Przedsiębiorca podkreślał, że zgodnie z art. 23 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej metody szacunkowe można stosować tylko i wyłącznie wówczas, gdy nie ma innych danych niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania. Tymczasem on dostarczył organowi wszystkie dostępne i niezbędne materiały, wystarczyło je tylko przeanalizować.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane