statystyki

Urząd nie ma swobody w ustalaniu podstawy opodatkowania, gdy posiada dowody i dane

autor: Katarzyna Rosik21.04.2015, 07:51; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:49

Organy podatkowe mogą szacunkowo określać podstawę opodatkowania, ale tylko w ostateczności, gdy brak jest danych niezbędnych do ustalenia jej wielkości rzeczywistej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o przedsiębiorcę, który kupował i sprzedawał płyty DVD za pośrednictwem portali internetowych. Kontrola wykazała u niego nieprawidłowości w zakresie deklarowanych podstaw opodatkowania. Organ podatkowy oszacował więc ich wysokość, z czym nie zgodził się zainteresowany.

Twierdził, że istnieją wystarczające dane, by precyzyjnie i bezbłędnie ustalić podstawy opodatkowania, ponieważ znane są ceny sprzedaży z internetowych aukcji. Na podstawie dokumentów zakupu oraz wydruków zamówień z zagranicznych sklepów internetowych można ustalić, które z kupionych płyt i za ile zostały sprzedane. Zbędne jest więc dokonywanie jakichkolwiek szacunków. Przedsiębiorca podkreślał, że zgodnie z art. 23 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej metody szacunkowe można stosować tylko i wyłącznie wówczas, gdy nie ma innych danych niezbędnych do ustalenia podstawy opodatkowania. Tymczasem on dostarczył organowi wszystkie dostępne i niezbędne materiały, wystarczyło je tylko przeanalizować.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane