Jednostka budżetowa w ramach wydatków bieżących określonych w planie finansowym – par. 427 Zakup usług remontowych dokonała prac naprawczych chodnika wzdłuż budynku stanowiącego siedzibę jednostki. Koszt przeprowadzonego remontu wyniósł 40 000 zł. Czy z uwagi na wartość remontu oraz to, że pierwotna wartość tego chodnika jest elementem składowym wartości początkowej budynku, jednostka powinna o wartość wykonanego remontu zwiększyć wartość początkową budynku? Jakich księgowań należy dokonać w księgach rachunkowych?
Problem opisany w pytaniu polega na rozstrzygnięciu, czy zakres prac polegający na remoncie chodnika jest remontem, czy ulepszeniem środka trwałego. Dlatego aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wskazać, co się rozumie przez remont, a co przez ulepszenie.
W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że remont to przywrócenie stanu technicznego i użytkowego środka trwałego. Może być on połączony z wymianą zużytych części, pod warunkiem że w toku tej wymiany nie dojdzie do zmiany charakteru i funkcji tego środka trwałego, a wykonywane prace są wynikiem jego eksploatacji.
Ulepszenie natomiast stanowią poniesione wydatki na wykonane prace, które powodują istotną zmianę cech użytkowych środka trwałego w stosunku do stanu z dnia ich przekazania do używania.
Ponieważ z pytania wynika, że jednostka przeprowadziła remont chodnika, którego zużycie nastąpiło prawdopodobnie w toku jego eksploatacji, to należy uznać, że wykonane prace nie powodują zmiany charakteru środka trwałego ani jej dotychczasowej funkcji, a zatem koszty poniesione z tego tytułu należy potraktować jako remont.
Podsumowując, prace remontowe chodnika biegnącego wzdłuż budynku stanowiącego siedzibę jednostki należy traktować jako remont niepowodujący zwiększenia wartości istniejącego środka trwałego.
Ewidencja księgowa powinna być następująca:
1. FK – faktura wykonawcy za wykonane prace remontowe chodnika: strona Wn konta 402 – Usługi obce (analityka: par. 427), strona Ma konta 201 – Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (analityka: par. 427 i kontrahent);
2. WB – zapłata za fakturę wystawiona z tytułu prac remontowych: strona Wn konta 201 – Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (analityka: par. 427 i kontrahent), strona Ma konta 130 – Rachunek bieżący jednostki – subkonto wydatków (analityka par. 4270).
Podstawa prawna
Załącznik nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289).