statystyki

Nowy profil działalności, a powrót do zwolnienia z VAT

autor: Marek Sporny13.04.2015, 10:37; Aktualizacja: 13.04.2015, 11:23
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie z niego skorzystać

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie z niego skorzystaćźródło: ShutterStock

Od kwietnia 2013 r. podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (68.31.Z). Dodatkowo we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej podał kody: 64.92.Z, 64.99.Z. Chciałby także rozpocząć działalność w zakresie „polecania klienta” doradcy finansowemu (kod PKD 66.19.Z). Polecanie to polegałoby na podaniu numeru telefonu/adresu klienta doradcy finansowemu, który następnie będzie się z nim kontaktował i świadczył mu dalsze usługi. Rozpoczynając działalność w 2013 r., przedsiębiorca zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, którym był do 31 grudnia 2014 r. Czy przy rozpoczęciu działalności gospodarczej polegającej na „polecaniu klienta” doradcy finansowemu podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia z VAT?

EKSPERT RADZI

Przedsiębiorca, świadcząc usługi „polecania klienta” doradcy finansowemu, czyli usługi przekazywania danych za zgodą i wiedzą klientów, mające na celu ułatwienie kontaktu między klientem a doradcą, niestanowiące usług doradztwa ani usług prawniczych, będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z poszerzeniem działalności gospodarczej o usługi „polecania klienta”, gdyż usługi te nie stanowią usług wyłączających prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane