statystyki

Należności byłego pracownika umorzone. Ale co z PIT?

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:25

Niektórzy twierdzą, że takie przysporzenie jest zwolnione z opodatkowania. To jednak rodzi problem, gdzie wykazać je jako przychód: w PIT-11 ze stosunku pracy, czy w PIT-8C z tytułu innych źródeł.

Właściwa kwalifikacja przychodów pracowniczych pozwala na prawidłowe ich opodatkowanie. Płatnicy nie mają kłopotów z miesięcznymi wynagrodzeniami za pracę, dodatkami za godziny nadliczbowe oraz innymi składnikami wymienionymi wprost w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Problem stanowią umorzone świadczenia na rzecz byłych pracowników.

Zacznijmy od tego, że ustawa o PIT daje wskazówki, jak liczyć przychód i jakie wartości są do niego zaliczane, czyli podlegają opodatkowaniu. Za przychód uważa się otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei według ustawowej definicji przychodami ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności są to: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wyłączenia w katalogu


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane