Eksperci nie mają wątpliwości - istotnie pogarsza ono sytuację inwestorów. Co gorsza, przedsiębiorcy mieli zaledwie dzień na zapoznanie się z nowymi przepisami.
Zdaniem Łukasza Kempy, doradcy podatkowego i menedżera w Grant Thornton, przedsiębiorcy otrzymali jasny sygnał. - Planujesz inwestycję w Polsce? Ryzykujesz nie tylko z powodu wojny, która toczy się tuż za granicą, ale również z powodu pomysłów rządzących - mówi ekspert. - Nowe rozporządzenie jest szczególnie niekorzystne dla firm, które planują realizację wieloletnich inwestycji, bo poczekają one dłużej na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego - wtóruje Honorata Ścisłowicz, doradczyni podatkowa i partner w Hoss Advisory.
Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że już w 2022 r. za obserwowano spadek liczby projektów o 37 proc., spadek deklarowanej wartości inwestycji o 33 proc. i spadek o 45 proc. liczby nowych miejsc pracy.
Resort oficjalnie przyznaje, że część inwestorów wstrzymywała się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nowych projektów z uwagi na niestabilną sytuację geopolityczną (wojna w Ukrainie). Teraz będą ich dotyczyły również nowe reguły przyznawania pomocy publicznej.