statystyki

Zatory płatnicze: Przeterminowane i umorzone faktury to też przychód

autor: Jan Szary25.03.2015, 07:24; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:16

Przed wprowadzeniem przepisów przeciwdziałających zatorom płatniczym w lepszej sytuacji byli podatnicy, którzy po otrzymaniu faktury nie płacili jej i doprowadzali do przedawnienia zobowiązania. Obecne przepisy zrównały pozycję podatników.

 Artykuł 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT nakazuje powiększenie przychodu o wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Przepis ten jest stosunkowo rzadko dostrzegany przez podatników, a praktycznie niestosowany przez osoby fizyczne nieprowadzące ksiąg rachunkowych. O ile bowiem u podatników prowadzących księgi rachunkowe przedawnienie jest ujawniane na koncie pozostałych przychodów operacyjnych (a te co do zasady stanowią przychód podatkowy), o tyle prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego musieliby to odnotować w ewidencji pozaksięgowej. A ta nie jest obowiązkowa.

Brak wykazania przedawnienia w przychodach naraża jednak podatników na poważne konsekwencje, łącznie z odpowiedzialnością karnoskarbową.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jasiek24(2015-03-25 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    CZY NIE Wystarczy, że niezapłacona faktura zostanie usunięta z kosztów podatkowych po 30 dniach od terminu płatności?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane