Spółki jawne wciąż płacą PCC

autor: Patrycja Dudek23.03.2015, 07:41; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:42
Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnie

Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnieźródło: ShutterStock

Spółka jawna nie jest kapitałową i dlatego wszelkie restrukturyzacje z jej udziałem podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Tak orzekł NSA

Obydwa składy orzekające uznały, że nie można przenosić na wszystkie spółki osobowe wniosków dotyczących spó- łek komandytowo-akcyjnych. Te ostatnie zostały uznane za kapitałowe, bo są tworami hybrydowymi, a spółka jawna nie.

Sprawy, które trafiły do NSA, dotyczyły takich samych stanów faktycznych. Chodziło o spółki z o.o., których kapitał zakładowy został podwyższony wskutek wniesienia aportem przedsiębiorstw spółek jawnych. W związku z podwyższeniem kapitału notariusz pobrał w 2010 i 2011 r. podatek.

Spółki uważały, że danina została pobrana nienależnie. Powołały się na zwolnienie dla czynności restrukturyzacyjnych, przewidziane w dyrektywie kapitałowej 2008/07/WE i implementowane do ustawy o PCC. Od 2009 r. spółki kapitałowe nie muszą płacić podatku od czynności restrukturyzacyjnych polegających na łączeniu, przekształceniach i wnoszeniu przedsiębiorstw lub ich zorganizowanych części albo udziałów i akcji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane