statystyki

Ważą się losy PCC od restrukturyzacji

autor: Patrycja Dudek09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:04
Unia Europejska

Unia Europejskaźródło: ShutterStock

Unijny trybunał nie odpowiedział jeszcze, czy spółka komandytowo--akcyjna jest spółką kapitałową, lecz NSA nie ma już w tej sprawie wątpliwości. Idąc krok dalej, za taką uważa także komandytową.

Co więcej, wkrótce NSA po raz pierwszy wypowie się co do statusu spółki jawnej. Zdaniem Łukasza Adamczyka, doradcy podatkowego w Kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy, nie ma żadnych przeszkód, aby ją również uznać za kapitałową dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Nie ulega wątpliwości, że w świetle kodeksu spółek handlowych spółki komandytowo-akcyjna, komandytowa, partnerska i jawna, ani cywilna nie są kapitałowymi. Bój toczy się jednak o definicję dla potrzeb PCC.

Problem polega na tym, że ustawa o tym podatku (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649, ze zm.) uznaje za spółki kapitałowe jedynie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Tymczasem unijna dyrektywa o podatku kapitałowym zawiera znacznie szerszą definicję i za spółki kapitałowe uważa:

● te, których udziały/akcje mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie,

● te, których działalność jest skierowana na zysk, a ich udziałowcy ponoszą odpowiedzialność do wysokości udziałów/akcji i mogą je zbywać bez zgody pozostałych,


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane