statystyki

Rozliczenie połączeń w ramach wspólnej kontroli może sprawiać kłopoty

autor: Marcin Krupa23.03.2015, 09:03; Aktualizacja: 23.03.2015, 09:11
Szczegółowy zakres zasad wyceny w procesie połączenia metodą nabycia określony jest w art. 44b ust. 4 ustawy.

Szczegółowy zakres zasad wyceny w procesie połączenia metodą nabycia określony jest w art. 44b ust. 4 ustawy.źródło: ShutterStock

Kluczowe jest właściwe ujęcie aktywów netto przejętego przedsiębiorstwa w księgach podmiotu przejmującego. Ponadto konieczna jest analiza obejmowanych składników aktywów i pasywów pod kątem oceny ich faktycznej wartości.

Księgowe rozliczenia połączenia bądź nabycia jednostek, zarówno w obszarze transakcji pod wspólną kontrolą, jak i akwizycji zewnętrznych, tak w obszarze MSSF, jak i ustawy o rachunkowości (dalej: ustawy) pozornie wydają się uregulowane szczegółowo. O ile bowiem rozliczenia transakcji niebędących pod wspólną kontrolą nie budzą wątpliwości, o tyle w przypadku połączeń i nabyć w ramach wspólnej kontroli regulacje nie są już tak oczywiste.

Rynek oraz funkcjonujące na nim przedsiębiorstwa podlegają ciągłym zmianom, które mogą wynikać zarówno z wewnętrznego rozwoju jednostki, jak i wszelkich czynników zewnętrznych. Jednym z takich czynników są działania wpływające na zmianę struktury organizacyjnej jednostki (bądź grupy kapitałowej) polegające na nabyciu odrębnego przedsiębiorstwa.

Kwestie dotyczące aspektu prawnego oraz podatkowego są szeroko opisane w odrębnych regulacjach, będąc bardzo często w opozycji w stosunku do wymagań prawnych, w zakresie metodologii księgowego rozliczenia zaistniałej transakcji.

Zarówno w aspekcie prawnym, podatkowym, jak i rachunkowym – księgowe rozliczenie nabycia lub połączenia może być rozpatrywane wyłącznie wówczas, gdy przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo. Należy jednak podkreślić, że przedsiębiorstwo nie jest wyłącznie odrębnym bytem prawnym. Z punktu widzenia wspominanych regulacji przez przedsiębiorstwo rozumie się również wyodrębnioną w ramach struktur jednostki zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W przypadku niespełnienia przez nabywany bądź łączony z jednostką zespół aktywów i pasywów definicji przedsiębiorstwa traktuje się je jako zakup aktywów i pasywów.

Zakres prawny


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane