statystyki

Nie można płacić VAT za przyszłych właścicieli

autor: Katarzyna Rosik20.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:29

Kurator spadku nie jest podatnikiem, gdy wynajmuje nieruchomość w imieniu spadkobierców – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd wyjaśnił, że w takiej sytuacji kurator jest tylko zarządcą spadku ustanowionym przez sąd i nie uzyskuje żadnych korzyści z umowy najmu.

Chodziło o radcę prawnego, który postanowieniem sądu rejonowego został ustanowiony kuratorem spadku. W skład masy spadkowej wchodził m.in. lokal użytkowy. Radca prawny jako zarejestrowany czynny podatnik VAT stał się zarządcą tego lokalu do czasu ustalenia spadkobierców. Za zgodą sądu wynajął lokal przedsiębiorcy z branży piekarniczo-cukierniczej. Ten na własny koszt go wyremontował, a następnie poniesione przez siebie wydatki odliczał od czynszu najmu (ok. 60 proc.). Pozostałe 40 proc. wpłacał na specjalne konto założone przez kuratora spadku. Na tę część czynszu kurator wystawiał najemcy rachunek bez VAT.

Kurator spadku co prawda działa na zlecenie i pod nadzorem sądu, ale czyni to na rzecz spadkobierców


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane