statystyki

Zdarzenia ujawnione w 2015 roku mogą wpływać na dane wykazane w sprawozdaniu finansowym za lata poprzednie

autor: Halina Zabrocka16.03.2015, 09:08; Aktualizacja: 16.03.2015, 09:19
pieniądze-złoty-waluty

Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.źródło: ShutterStock

Wyróżnia się ich dwa rodzaje: takie, które potrzebują korekt, i ich niewymagające. Ważna jest prawidłowa ocena ujawnionych informacji pod względem istotności i wpływu na wiarygodność bilansu.

Sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Zatem jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, mają czas na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2014 r. do 31 marca 2015 r. Zdarzenia po dacie bilansu są to wszystkie dotyczące jednostki zdarzenia, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, o których jednostka dowiedziała się przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Do tego czasu ma bowiem możliwość dokonania korekt w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym. Ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych musi być dokonane najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Wówczas nie ma już możliwości wprowadzania żadnych zapisów do ksiąg rachunkowych dotyczących 2014 r., którego sprawozdanie dotyczy.

Można wyróżnić dwa typy zdarzeń po dniu bilansowym:

1. Zdarzenia wymagające korekt, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy – wiążą się z wprowadzeniem korekt w księgach rachunkowych i w samym sprawozdaniu finansowym, jeśli już zostało sporządzone.

Do takich zdarzeń należą korekty przychodów ze sprzedaży, polegające na zmianach kwot faktur lub anulowaniu sprzedaży, czy wyrok sprawy sądowej, który potwierdza lub zmienia wysokość wykazanej na dzień bilansowy rezerwy na zobowiązanie jednostki bądź powoduje powstanie zobowiązania, na które nie utworzono rezerwy. Również uzyskanie informacji o tym, że na dzień bilansowy wartość składnika aktywów na skutek utraty wartości była niższa od wykazanej w księgach rachunkowych jednostki, wymaga korekty sprawozdania finansowego.

2. Zdarzenia niewymagające korekt, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym – jeśli są one istotne, wymagają tylko ujawnienia (opisania) w informacjach dodatkowych i objaśnieniach.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane