statystyki

Czy przekazując świadczenie medyczne dla pracowników, można skorzystać ze zwolnienia z VAT

autor: Filip Kułakowski16.03.2015, 09:12; Aktualizacja: 16.03.2015, 13:27

Ekspert radzi

Spółka podpisała umowę we własnym imieniu na świadczenie usług z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych. Spółka korzysta z usług dotyczących opieki medycznej, zachowania, przywracania oraz poprawy zdrowia. Placówka, z którą spółka podpisała umowę, zatrudnia tylko i wyłącznie wykwalifikowane osoby, które wykonują wszystkie zabiegi oraz prowadzą zajęcia. Każdego miesiąca spółka otrzymuje fakturę VAT za wykonane w danym miesiącu usługi na rzecz pracowników spółki. Na wystawianych fakturach, usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka ponosząc wszelkie koszty za usługi medyczne, następnie przekazuje je bezpłatnie pracownikom, wykazując obrót wewnętrzny, wystawiając notę. Czy spółka ma prawo do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT?

Z tytułu nabycia usług w zakresie opieki medycznej podatnik będzie uprawniony do zwolnienia z VAT. Fakt, że usługa nabyta w drodze umowy o świadczenie usług zostaje dalej przekazana bezpłatnie pracownikom, w żaden sposób nie wpłynie wyłączająco na prawo do zwolnienia. Do możliwości zakwalifikowania danego świadczenia do zwolnienia musimy wziąć pod uwagę charakter nabywanych usług oraz status pierwotnego świadczeniodawcy. Usługi z zakresu opieki medycznej muszą znaleźć się w katalogu zawartym w ustawie o VAT (art. 43 ust. 1 pkt. 18) oraz być wykonywane przez osoby mające zawód lekarza lub lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej lub psychologa.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane