statystyki

Czy przekazując świadczenie medyczne dla pracowników, można skorzystać ze zwolnienia z VAT

autor: Filip Kułakowski16.03.2015, 09:12; Aktualizacja: 16.03.2015, 13:27

Ekspert radzi

Spółka podpisała umowę we własnym imieniu na świadczenie usług z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych i fizykoterapeutycznych. Spółka korzysta z usług dotyczących opieki medycznej, zachowania, przywracania oraz poprawy zdrowia. Placówka, z którą spółka podpisała umowę, zatrudnia tylko i wyłącznie wykwalifikowane osoby, które wykonują wszystkie zabiegi oraz prowadzą zajęcia. Każdego miesiąca spółka otrzymuje fakturę VAT za wykonane w danym miesiącu usługi na rzecz pracowników spółki. Na wystawianych fakturach, usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka ponosząc wszelkie koszty za usługi medyczne, następnie przekazuje je bezpłatnie pracownikom, wykazując obrót wewnętrzny, wystawiając notę. Czy spółka ma prawo do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT?

Z tytułu nabycia usług w zakresie opieki medycznej podatnik będzie uprawniony do zwolnienia z VAT. Fakt, że usługa nabyta w drodze umowy o świadczenie usług zostaje dalej przekazana bezpłatnie pracownikom, w żaden sposób nie wpłynie wyłączająco na prawo do zwolnienia. Do możliwości zakwalifikowania danego świadczenia do zwolnienia musimy wziąć pod uwagę charakter nabywanych usług oraz status pierwotnego świadczeniodawcy. Usługi z zakresu opieki medycznej muszą znaleźć się w katalogu zawartym w ustawie o VAT (art. 43 ust. 1 pkt. 18) oraz być wykonywane przez osoby mające zawód lekarza lub lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej lub psychologa.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane