Od 1 stycznia 2023 r. deklaracje w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych nabytych wewnątrzwspólnotowo przez finalnych nabywców węglowych (AKC-WW/AKC-WWn) będzie można składać również kwartalnie – wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Ma to związek ze zmianą ustawową, która wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Od tego dnia będzie można deklarować wewnątrzwspólnotowo nabycie wyrobów węglowych w trybie przewidzianym w art. 21a ust. 1 ustawy akcyzowej, tj. z zastosowaniem deklaracji w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych.
– W obecnym stanie prawnym można było mieć duże wątpliwości, w jaki sposób zadeklarować akcyzę od nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów węglowych korzystających ze zwolnienia akcyzowego – wyjaśnia doradca podatkowy Jacek Arciszewski.
Jako przykład wskazuje sprawę, którą rozpatrzył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 21 lipca 2022 r. (sygn. akt I SA/Ke 225/22). Pisaliśmy o nim w artykule „Firma nabywająca węgiel z UE nie musi składać deklaracji” AKC-UA (DGP nr 144/2022). WSA stwierdził, że z ustawy nie wynika obowiązek składania deklaracji uproszczonych przez podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo węgiel zwolniony z akcyzy.

Zmiana w ustawie…

Ma się to zmienić za sprawą nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jej projekt jest na razie wciąż w konsultacjach (numer z wykazu prac legislacyjnych rządu to UD 428).
– Nowelizacja ma uporządkować sytuację, wprowadzając dla wyrobów węglowych nabywanych w UE odrębną deklarację, analogicznie jak to ma np. miejsce w przypadku wyrobów gazowych – wyjaśnia ekspert.

…i w formularzu

W konsekwencji trzeba będzie zmienić rozporządzenie określające wzory deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego. Projekt tego rozporządzenia jest obecnie w konsultacjach (numer z wykazu to 596). Zakłada on zmianę symbolu „AKC-WW” na „AKC-WW/AKC-WWn”, gdzie dodawany symbol „AKC-WWn” będzie się odnosić do nabycia wewnątrzwspólnotowego tych wyrobów.
W ślad za tym konieczne będzie ujednolicenie symbolu deklaracji dotyczącej wyrobów węglowych. Ma to nastąpić w innym rozporządzeniu – w sprawie wyrobów akcyzowych, w przypadku których podatnicy mogą stosować kwartalny okres rozliczeniowy. Projekt tego rozporządzenia został opublikowany w ubiegłym tygodniu.
Aktualizacja symbolu (tj. zastąpienie „AKC-WW” wyrazami „AKC-WW/AKC-WWn) umożliwi podatnikowi składanie deklaracji i zapłatę akcyzy za okresy kwartalne również dla rozliczenia nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów węglowych. Co do zasady bowiem w przypadku wyrobów węglowych podatnik ma wybór: czy składać deklaracje w sprawie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych za okres miesięczny, czy kwartalny.

Z akcyzą lub zwolnieniem

Jak dodaje Jacek Arciszewski, nowa deklaracja będzie odnosić się zarówno do nabywanych wyrobów węglowych z realną akcyzą (stawka 1,38 zł/1 GJ stosownie do określonej również w ustawie wartości opałowej – art. 88 ust. 6 ustawy), jak również tych wyrobów węglowych, które są nabywane w UE do celów zwolnionych z podatku.
Ekspert przypomina też, że nabycie w UE wyrobów węglowych przez pośredniczące podmioty węglowe (PPW) nie rodzi obowiązku podatkowego w akcyzie. Zatem na etapie nabycia w UE wyrobów węglowych PPW nie musi deklarować akcyzy.
– Dopiero sprzedaż wyrobów węglowych w kraju na rzecz finalnego nabywcy węglowego będzie rodzić obowiązek podatkowy – wyjaśnia Jacek Arciszewski. Przy czym, sprzedając wyroby węglowe, PPW będzie wiedział, czy powinny być one opodatkowane, czy zwolnione z akcyzy. Ujmie to w deklaracji miesięcznej lub też w deklaracji kwartalnej – według swojego wyboru. ©℗
Etap legislacyjny
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wyrobów akcyzowych, w przypadku których podatnicy mogą stosować kwartalny okres rozliczeniowy – w konsultacjach