statystyki

Architekt będący pracodawcą też ma prawo do obniżonej stawki VAT

autor: Katarzyna Rosik18.02.2015, 07:20; Aktualizacja: 18.02.2015, 07:50

Właścicielowi biura architektonicznego przysługuje prawo do niższej stawki podatku, nawet gdy wykonuje on projekt przy pomocy pracowników – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadząc pracownię architektoniczną, zatrudnia na podstawie umowy o pracę pięciu architektów oraz współpracuje z zewnętrznymi podwykonawcami. Spór dotyczył stawki VAT od usługi polegającej na wykonaniu projektu architektonicznego i przekazaniu praw autorskich do niego. Projekt miał być wykonany przez podatnika, pracowników oraz zewnętrznych podwykonawców.

Podatnik powoływał się na art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku art. 146a pkt 2 i z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami usługi twórców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, są objęte stawką 8 proc. VAT. Podatnik uważał, że dotyczy to także usług architektonicznych, bo projekt architektoniczny to również utwór.

Podatnik podkreślał, że jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zgodnie z zawartą umową przeniesie na zamawiającego majątkowe prawa autorskie do wykonanego projektu.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że usługa powinna być opodatkowana w wysokości 23 proc. VAT, bo nie można w pełni uznać podatnika za twórcę projektu. Zatrudniając pracowników, stał się on bowiem pracodawcą. Wprawdzie przysługują mu autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych przez pracowników (zgodnie z art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), lecz nie przysługują mu autorskie prawa osobiste, w tym w szczególności prawo do autorstwa utworu – stwierdził organ.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane