Wiążąca informacja stawkowa może dotyczyć jednego towaru lub jednej usługi. Nie można sztucznie dzielić usług – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę komunalną, która nie była pewna, jaką stawkę VAT ma stosować dla usługi mycia wiat i wygrodzeń (barierek) zlokalizowanych na miejskich przystankach tramwajowych. Wystąpiła więc do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wiążącą informację stawkową (WIS).
Wyjaśniła, że jej usługa ma charakter jednorodny, polega na myciu całej konstrukcji wiaty oraz barierek na przystankach. Zamawiający kupuje w drodze przetargu jedną usługę, a wynagrodzenie wypłaca po każdym cyklu mycia.
Dyrektor KIS odmówił jednak wydania WIS. Stwierdził, że spółka nie pyta o jedną usługę, tylko o dwie, które mają różny zakres i mogą być wykonywane odrębnie oraz przez różne podmioty. Czym innym jest bowiem mycie wiat, a czym innym wygrodzeń – argumentował organ. Uznał, że w takiej sytuacji inny jest przedmiot usługi, bo inne jest przeznaczenie powierzchni do umycia.
Odmówił więc wydania WIS, bo – jak tłumaczył – wiążąca informacja stawkowa może dotyczyć jednego towaru lub jednej usługi. Przywołał art. 42b ust. 5 ustawy o VAT, który mówi, że przedmiotem wniosku o wydanie WIS mogą być: towar albo usługa, albo towary lub usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że organ bezpodstawnie odmówił wydania WIS.
– Organ nie wyjaśnił, jaki interes fiskalny miałby przemawiać za odrębnością usługi mycia wiaty i barierek. Sztucznie wyodrębnił te usługi. Nie sposób uznać, że mycie wiaty i barierki mają różny zakres i należy je odrębnie klasyfikować do celów VAT – uzasadnił wyrok sędzia Konrad Aromiński.
Wyrok jest nieprawomocny.

orzecznictwo

Wyrok WSA w Warszawie z 22 sierpnia 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 812/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia