statystyki

Jak amortyzować mieszkanie na wynajem

autor: Łukasz Zalewski02.02.2015, 07:42; Aktualizacja: 02.02.2015, 08:46
Jak amortyzować mieszkanie na wynajem?

Jak amortyzować mieszkanie na wynajem?źródło: ShutterStock

Podatnik zamierza wynająć własne mieszkanie. Chce je opodatkować na zasadach ogólnych i amortyzować. Nie wie jednak, jaką powinien przyjąć wartość początkową mieszkania. Otrzymał je w formie darowizny w 1997 r. Jak poinformowała go infolinia Krajowej Informacji Podatkowej, jako wartość początkową powinien przyjąć wartość z aktu notarialnego darowizny. Jak wynika z niego, równowartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wynosi 26 tys. zł, ale w dalszej części jest zapis - strony określają wartość darowizny na 100 tys. zł. Którą wartość powinien przyjąć podatnik jako wartość początkową? Podatnik nie wie również, czy w przypadku najmu okazjonalnego może zmieniać metodę amortyzacji – np. w 2015 r. liniowa, a w 2016 r. progresywna. Chciałby też wiedzieć, co powinien zrobić, gdy w trakcie roku straci najemcę: czy powinien kontynuować amortyzację mieszkania mimo braku dochodu i wykazać stratę podatkową, czy w przypadku braku dochodu w PIT ma wpisać 0 zł?

ODPOWIEDZI UDZIELILI


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WEg(2015-02-03 02:40) Zgłoś naruszenie 00

    No i przepraszam to jest artykuł? To jest złodziejstwo. Za dostęp do tego artykułu żądacie sms-a za prawie 3 złote, a treść nie wyjaśnia najważniejszych spraw związanych z amortyzacja mieszkania ( o ktoryc zreszta byla mowa w nagłówku!!) Co wtedy jeśli nie osiągam dochodów przez 2 lata ponieważ nie mam najemcy, I NIE CHCE AMORTYZOWAĆ mieszkania poniewaz nie mam zadnego dochodu !!! Więc amortyzacja w tym okresie to strata!
    Czy mogę zawiesić amortyzację? Co jeśli wykorzystam dane mieszkanie na własne cele mieszkalne? gdzie jest druga częśc artykułu? I co teraz żeby przeczytać komentarze za tydzień , będę musiał znów wysyłac sems-a za 3 zł? To jest kompetencja? To jest kradzież i naciągactwo . Cwaniaczek w denkach od Jaboli się znalazł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane