Ministerstwo Finansów udostępni kalkulatory, które pozwolą oszacować wpływ Polskiego Ładu 2.0 na nasze zarobki. Mają być bardziej szczegółowe od dotychczasowych.

Zapowiedział to w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji przez MF, od 1 lipca będzie działał kalkulator, który pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń. Sukcesywnie będą udostępniane kolejne, bardziej szczegółowe kalkulatory dla osób o bardziej złożonej sytuacji dochodowej.

I tak:

- od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń;

- od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują;

- od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem;

- a od 5 sierpnia - prowadzących działalność gospodarczą. (PAP)

Prezentacja Polskiego Ładu 2.0 (źródło: Ministerstwo Finansów) / Inne

autor: Marek Siudaj

Kalkulator dla przedsiębiorców

Kalkulator dla przedsiębiorców jest o tyle istotny, że w tym roku wyjątkowo będzie można zmienić formę opodatkowania: z podatku liniowego lub ryczałtu na skalę podatkową.

- Chciałbym, aby kalkulator, po wpisaniu określonych parametrów, pokazał, które z rozwiązań: skala, ryczałt czy liniówka – jest dla nich bardziej korzystne. Sądzę, że kalkulator będzie bardzo użytecznym narzędziem - powiedział Soboń.