statystyki

Nie każda wpłata przed dostawą towaru to zaliczka

autor: Lidia Jarmołowicz20.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:24

Nie można traktować błędnego przelania kwoty na konto złotówkowe zamiast walutowe jako zdarzenia gospodarczego – uznał WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła spółki, która miała otrzymać na rachunek walutowy przedpłatę całości ceny wyrażonej w euro. Kontrahent omyłkowo jednak przelał pieniądze na rachunek spółki prowadzony w złotych. Zarówno spółka, jak i kontrahent niezwłocznie złożyli w banku reklamację wraz z wnioskiem o prawidłowe przekazanie całej kwoty w euro na rachunek walutowy spółki lub o zwrot na rachunek bankowy kontrahenta. Oboje ustalili, że do czasu rozpoznania reklamacji omyłkowo przelana kwota pozostanie na rachunku spółki prowadzonym w złotych.

Następnie, w celu właściwego uregulowania zobowiązania, kontrahent dokonał kolejnego przelewu – tym razem już na rachunek walutowy spółki. Spółka uważała, że w związku z tym nie musi wystawiać faktury zaliczkowej na kwotę otrzymaną na rachunek złotowy. Sądziła, że nie wiąże się ona z istnieniem jakiegokolwiek stosunku prawnego, który pozwalałby na uznanie, iż wpłata ta stanowi zaliczkę na poczet jakiejkolwiek dostawy.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane