statystyki

Nie każda wpłata przed dostawą towaru to zaliczka

autor: Lidia Jarmołowicz20.01.2015, 07:57; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:24

Nie można traktować błędnego przelania kwoty na konto złotówkowe zamiast walutowe jako zdarzenia gospodarczego – uznał WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła spółki, która miała otrzymać na rachunek walutowy przedpłatę całości ceny wyrażonej w euro. Kontrahent omyłkowo jednak przelał pieniądze na rachunek spółki prowadzony w złotych. Zarówno spółka, jak i kontrahent niezwłocznie złożyli w banku reklamację wraz z wnioskiem o prawidłowe przekazanie całej kwoty w euro na rachunek walutowy spółki lub o zwrot na rachunek bankowy kontrahenta. Oboje ustalili, że do czasu rozpoznania reklamacji omyłkowo przelana kwota pozostanie na rachunku spółki prowadzonym w złotych.

Następnie, w celu właściwego uregulowania zobowiązania, kontrahent dokonał kolejnego przelewu – tym razem już na rachunek walutowy spółki. Spółka uważała, że w związku z tym nie musi wystawiać faktury zaliczkowej na kwotę otrzymaną na rachunek złotowy. Sądziła, że nie wiąże się ona z istnieniem jakiegokolwiek stosunku prawnego, który pozwalałby na uznanie, iż wpłata ta stanowi zaliczkę na poczet jakiejkolwiek dostawy.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane