statystyki

Po podziale nowa firma nie przejmuje starych rozliczeń

autor: Łukasz Zalewski10.11.2014, 08:35; Aktualizacja: 10.11.2014, 10:44
Podatki, pieniądze

Spółka uważała, że nie ma obowiązku uwzględniać w swoim rozliczeniu CIT przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału.źródło: ShutterStock

Spółka powstała po wydzieleniu nie uwzględnia przychodów i kosztów wygenerowanych przez składnik majątku jeszcze przed podziałem – orzekł WSA w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która powstała w 2013 r. w w wyniku podziału innej spółki – również kapitałowej. Do momentu podziału do majątku spółki dzielonej należał lokal gastronomiczny stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Po podziale wszedł on do majątku nowego podmiotu.

Jej spór z organami podatkowymi dotyczył tego, jak rozliczyć przychody i koszty dotyczące lokalu oraz te, których nie da się jednoznacznie przypisać do niego, a które zostały już częściowo rozliczone przez spółkę dzieloną przed dniem podziału.

Spółka uważała, że nie ma obowiązku uwzględniać w swoim rozliczeniu CIT przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału. Powinna je rozliczyć spółka dzielona. Natomiast powinna rozliczyć przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału (czyli nie uwzględnione przez spółkę dzieloną przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy). Spółka powołała się na przepisy dotyczące sukcesji generalnej, która jest uregulowana w art. 93c ordynacji podatkowej. Należy ją rozumieć jako kontynuację rozliczeń podatkowych spółki dzielonej od dnia wydzielenia – twierdziła.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane