statystyki

Po podziale nowa firma nie przejmuje starych rozliczeń

autor: Łukasz Zalewski10.11.2014, 08:35; Aktualizacja: 10.11.2014, 10:44
Podatki, pieniądze

Spółka uważała, że nie ma obowiązku uwzględniać w swoim rozliczeniu CIT przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału.źródło: ShutterStock

Spółka powstała po wydzieleniu nie uwzględnia przychodów i kosztów wygenerowanych przez składnik majątku jeszcze przed podziałem – orzekł WSA w Gdańsku.

Sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, która powstała w 2013 r. w w wyniku podziału innej spółki – również kapitałowej. Do momentu podziału do majątku spółki dzielonej należał lokal gastronomiczny stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Po podziale wszedł on do majątku nowego podmiotu.

Jej spór z organami podatkowymi dotyczył tego, jak rozliczyć przychody i koszty dotyczące lokalu oraz te, których nie da się jednoznacznie przypisać do niego, a które zostały już częściowo rozliczone przez spółkę dzieloną przed dniem podziału.

Spółka uważała, że nie ma obowiązku uwzględniać w swoim rozliczeniu CIT przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału. Powinna je rozliczyć spółka dzielona. Natomiast powinna rozliczyć przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału (czyli nie uwzględnione przez spółkę dzieloną przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy). Spółka powołała się na przepisy dotyczące sukcesji generalnej, która jest uregulowana w art. 93c ordynacji podatkowej. Należy ją rozumieć jako kontynuację rozliczeń podatkowych spółki dzielonej od dnia wydzielenia – twierdziła.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane