statystyki

Czasowy najem nie musi pozbawiać prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Mariusz Szulc16.01.2015, 07:27; Aktualizacja: 16.01.2015, 08:32

Nie utraci preferencji podatnik, który z uwagi na problemy finansowe wynajmie lokal kupiony w ramach ulgi mieszkaniowej – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Zastrzegł jednak, że taki wynajem musi być czasowy, a urzędnicy mają obowiązek weryfikować stan faktyczny i ocenić, czy podatnik nadal zamierza realizować w lokalu własny cel mieszkaniowy, czy też chce na nim tylko zarabiać.

Interpretacja dotyczyła podatnika, który w czerwcu 2010 r. został współwłaścicielem mieszkania. W styczniu 2014 r. sprzedał bratu swój udział w nieruchomości, a za uzyskane pieniądze kupił po paru miesiącach inny lokal. Dzięki temu miał prawo do ulgi polegającej na zwolnieniu z podatku od dochodu ze sprzedaży udziału w poprzednim mieszkaniu (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

Gdy rozpoczął płatne studia licencjackie w Czechach, postanowił czasowo wynająć kupiony lokal. Było to tym bardziej uzasadnione, że – jak tłumaczył – koszty studiowania są duże, a on sam utrzymuje się częściowo z renty rodzinnej po zmarłym ojcu, a częściowo z pomocy matki. Zapewniał, że wynajem ma być incydentalny, uzasadniony trudną sytuacją finansową i rodzinną. Mimo tego obawiał się, czy z tego powodu nie straci prawa do ulgi mieszkaniowej.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane