statystyki

Spółki handlowe: Zarzuty muszą dotyczyć faktycznego prezesa

autor: Łukasz Zalewski15.01.2015, 07:39; Aktualizacja: 15.01.2015, 08:20
praca, szef, firma

Takie postępowanie organów podatkowych sprawia wrażenie szukania na siłę osoby odpowiedzialnej za zobowiązania spółki – stwierdził sąd.źródło: ShutterStock

Członek zarządu nie odpowiada za zaległości podatkowe spółki, jeśli przesłanki do złożenia wniosku o upadłość zaistniały, gdy nie miał on jeszcze wpływu na podjęcie kroków zmierzających do ogłoszenia upadłości spółki, jak i wtedy, gdy tego wpływu już nie miał.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł w sprawie byłej prezes spółki, która została powołana na to stanowisko 17 marca 2009 r. (zostało to potwierdzone wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym z 1 kwietnia 2009 r.). Już kilkanaście dni później – 31 marca – prezes złożyła wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Sąd rejonowy zwrócił go jednak, bo nie zostało do niego dołączone sprawozdanie finansowe (w ówczesnym stanie prawnym nie można było uzupełnić wniosku o ogłoszenie upadłości, obecnie taka możliwość istnieje na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 listopada 2009 r., sygn. akt P 88/08).

Po dwóch miesiącach, 26 maja 2009 r., prezes ponownie złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Tym razem sąd go uwzględnił i w czerwcu ogłosił upadłość.

W 2012 r. naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję o odpowiedzialności podatkowej prezes za zaległość spółki z marca 2009 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Ona sama nie zgodziła się z tą decyzją – uważała, że spełniła wymogi pozwalające jej uwolnić się od tej odpowiedzialności. We właściwym czasie złożyła bowiem wniosek do sądu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane