Jak podaje serwis tax-news.com w Stanach Zjednoczonych trwają prace nad wprowadzeniem systemu VAT. Nowa danina miałaby mieć jednolitą stawkę 10 proc.

Ben Cardin członek senackiej komisji finansów liczy na to, że wpływy z jej wprowadzenia pozwolą na obniżenie stawki podatków dochodowych. Zgodnie z przedstawionym przez niego projektem ustawy (PCT Act) Progresywnym Podatkiem Konsumpcyjnym objęte będzie kupno krajowych towarów i usług. Dla eksportu poza granicę USA obowiązywać ma stawka 0 proc. Jednocześnie z VAT miałyby być zwolnione usługi finansowe i wynajem nieruchomości. Ustawa zawiera także mechanizm odwrotnego obciążenia..

Ben Cardin podkreśla, że osoby fizyczne będą chronione przed nową daniną przez system upustów i w praktyce mimo jednolitej stawki nowy system będzie dla nich progresywny. Wyjaśnia też, że dzięki wprowadzeniu VAT reforma obejmie również podatki dochodowe. Wpływy z nowego podatku pozwolić mają na obniżenie CIT do 17 proc. czyli poniżej średniej obowiązującej w krajów OECD. To pozwolić ma na zwiększenie konkurencyjności amerykańskich przedsiębiorców na światowym rynku. Odetchnąć ma także większość gospodarstw domowych. W praktyce po zmianach mają być wolne od PIT dzięki systemowi ulg i zwolnień.