statystyki

Likwidacja CIT. Chwytliwe hasło bez zwolenników

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek23.12.2014, 07:50; Aktualizacja: 23.12.2014, 09:33
podatki, finanse, świat

Eksperci podatkowi są jednak przeciwni likwidacji tego podatkuźródło: ShutterStock

Wraca pomysł, by znieść podatek dochodowy od osób prawnych. Propozycja ma niejednego ojca, lecz nie tylko z tego względu nie zyskuje sympatii ekspertów

Takie radykalne idee najczęściej pojawiają się tuż przed wyborami. Argumentem za likwidacją CIT są niewielkie dochody budżetu państwa z tej daniny, przy niewspółmiernie dużych kosztach jego poboru i egzekucji. Nie mówiąc o ciągłej walce z agresywną optymalizacją podatkową i kolejnych nowelizacjach, których celem jest jedynie nadążanie za pomysłowością podatników i ich doradców.

Eksperci podatkowi są jednak przeciwni likwidacji tego podatku.

– Nie wiadomo, skąd się biorą te postulaty i kto się pod nimi podpisuje – mówi prof. dr hab. Henryk Dzwonkowski. Sam podejrzewa o to organizacje przedsiębiorców, którym zależy na zmniejszeniu obciążeń podatkowych. Takie głosy uważa za niepoważne. – Żeby wyciągać wnioski na temat nieopłacalności podatku, potrzebne są badania empiryczne i praca naukowa, a nie hasła, które biorą się nie wiadomo skąd, za to wiadomo w czyim interesie – twierdzi prof. Dzwonkowski. Podkreśla, że same tylko oczekiwania przedsiębiorców nie mogą leżeć u podstaw likwidacji podatku.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • WiadomoKTO(2014-12-24 16:40) Zgłoś naruszenie 10

    Uwielbiam profesorów-teroretyków w marynarkach z lat 70's pokrytych łupieżem. Gość robiłby... badania. A może sam chociażby przez rok poprowadził spółkę, nawet najłatwiejszą - z o.o. Po takich wynurzeniach, dochodzę do przekonania, że profesorem w tym kraju... może być każdy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane