statystyki

Usługi wykonane za granicą z podatkiem, jeśli wynagrodzenie otrzymujesz z Polski

autor: Katarzyna Bajak11.12.2014, 07:55; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:59
prawo, sąd

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, która produkuje łodzie.źródło: ShutterStock

Trzeba potrącić podatek od usług wykonanych w innym kraju, jeśli tamtejszy usługodawca otrzymuje wynagrodzenie z Polski. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki jawnej, która produkuje łodzie. Jej pracownicy zostali wysłani w podróż służbową do Holandii, żeby przetestować wynajęty tam jacht. Podczas delegacji wypożyczyli dwa samochody osobowe w celu przejazdu z lotniska. Faktury za czarter łodzi oraz za wynajem samochodów zostały wystawione na spółkę. Nie otrzymała ona jednak od usługodawców certyfikatów ich rezydencji podatkowej. Mimo tego twierdziła, że nie ciąży na niej obowiązek obliczenia i pobrania 20-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłaconego za czarter jachtu i wynajem samochodów.

Spółka była zdania, że obowiązek poboru podatku u źródła istnieje tylko w sytuacji, gdy źródło przychodów położone jest w Polsce. Tymczasem jacht i samochody zostały wynajęte na terytorium Holandii. Spółka powołała się na art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, w świetle którego podstawową przesłanką opodatkowania dochodów nierezydentów jest ich osiągnięcie na terytorium Polski.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej (interpretacja nr IPPB5/423-839/13-2/AJ). Stwierdził, że miejsce świadczenia usługi nie ma żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia w tej sprawie, bo zarówno w art. 3 ust. 2, jak i art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT brak jest odesłania do pojęcia miejsca świadczenia usługi.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane