statystyki

Sama ordynacja nie upoważnia do powołania kuratora spółki

autor: Michał Culepa08.12.2014, 07:43; Aktualizacja: 08.12.2014, 07:47
Kontrola skarbowa

O ustanowienie kuratora sądowego dla spółki D. wnosił naczelnik krakowskiego urzędu celnego. Spółka nie miała bowiem żadnych organów powołanych do jej reprezentowania.źródło: ShutterStock

Sąd powołuje kuratora spółki na podstawie kodeksu cywilnego i to on ma w pierwszej kolejności powołać jej organy, które będą upoważnione do występowania w postępowaniu podatkowym – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

O ustanowienie kuratora sądowego dla spółki D. wnosił naczelnik krakowskiego urzędu celnego. Spółka nie miała bowiem żadnych organów powołanych do jej reprezentowania. W efekcie urzędnicy nie mogli podjąć jakichkolwiek skutecznych czynności, w tym doręczać pism, prowadzić czynności kontrolnych i dalszych postępowań. W tym przypadku chodziło o podatek akcyzowy.

Naczelnik UC wniósł więc o ustanowienie kuratora do reprezentowania spółki w zakresie wszystkich czynności związanych z wszczęciem i przeprowadzeniem kontroli podatkowej oraz postępowań w pierwszej i drugiej instancji.

Wniosek nie został jednak uwzględniony po myśli urzędu. Sąd I instancji ustanowił bowiem kuratora, ale nie w celu prowadzenia postępowania podatkowego, tylko dla niezwłocznego powołania organów spółki oraz ewentualnego przeprowadzenia procedury likwidacyjnej. Podstawą powołania kuratora był art. 42 par. 1 kodeksu cywilnego. Sąd uznał, że kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów spółki, a w razie potrzeby – o jej likwidację. Nie może natomiast reprezentować spółki w postępowaniu podatkowym, bo zakres jego kompetencji jest ograniczony do czynności wskazanych w art. 42 par. 1 k.c.

Naczelnik UC odwołał się od tego postanowienia do sądu II instancji. Ten jednak dostrzegł w sprawie poważny problem i skierował pytanie do SN. Spytał, czy art. 138 par. 3 ordynacji podatkowej stanowi podstawę do ustanowienia przez sąd rejestrowy kuratora, który byłby upoważniony tylko do reprezentowania spółki w zakresie kontroli i postępowania podatkowego. Czy chodzi o ustanowienie kuratora na podstawie art. 42 k.c.? – spytał sąd okręgowy.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane