statystyki

Jak należy rozliczyć podróż służbową, a jak oddelegowanie

autor: Mariusz Szulc26.11.2014, 07:38; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:39
podróż, biznes, młodzi

Czy od każdej wypłaty w podróży służbowej jest PIT?źródło: ShutterStock

Wykonywanie pracy poza miejscem stałego zatrudnienia może być w różny sposób potraktowane przez fiskusa. Dużo zależeć będzie od tego, na jakiej podstawie pracownik realizuje polecenia szefa.

Czy incydentalne wyjazdy poza biuro to podróż służbowa

Pan Michał pracuje jako elektryk w Olsztynie. Niedawno jego firma wygrała przetarg na remont kompleksu biurowego w Łomży. W efekcie szef poprosił go o wyjazd i remontowanie tamtejszej instalacji elektrycznej przez jeden dzień. Pan Michał po rozmowie z księgową zaczął się zastanawiać, czy była to podróż służbowa?


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • tio(2014-11-26 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno nie czytałem artykułu w Gazecie Prawnej, w którym byłoby tyle błędów merytorycznych.
  Np: Pan Michał pyta o oddelegowanie do innego województwa a w odpowiedzi mamy informację o odliczeniu 30% diety - które to odliczenie przysługuje w przypadku oddelegowania za granicę.
  Kolejny przykład: "Do diet i innych należności pani Joanna miałaby prawo także, gdyby wyjechała za granicę. Wtedy byłyby one wolne w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety określonej w rozporządzeniu ministra pracy."
  W przykładzie jest mowa o podróży służbowej - jeżeli więc byłaby to podróż zagraniczna to wówczas pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości i ta dieta w całości jest wolna od podatku.
  Gdyby zaś było to oddelegowanie to wówczas pracownikowi nie przysługują żadne diety ale przychód stanowiący 30% diety będzie wolny od podatku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane