statystyki

Jak należy rozliczyć podróż służbową, a jak oddelegowanie

autor: Mariusz Szulc26.11.2014, 07:38; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:39
podróż, biznes, młodzi

Czy od każdej wypłaty w podróży służbowej jest PIT?źródło: ShutterStock

Wykonywanie pracy poza miejscem stałego zatrudnienia może być w różny sposób potraktowane przez fiskusa. Dużo zależeć będzie od tego, na jakiej podstawie pracownik realizuje polecenia szefa.

Czy incydentalne wyjazdy poza biuro to podróż służbowa

Pan Michał pracuje jako elektryk w Olsztynie. Niedawno jego firma wygrała przetarg na remont kompleksu biurowego w Łomży. W efekcie szef poprosił go o wyjazd i remontowanie tamtejszej instalacji elektrycznej przez jeden dzień. Pan Michał po rozmowie z księgową zaczął się zastanawiać, czy była to podróż służbowa?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • tio(2014-11-26 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno nie czytałem artykułu w Gazecie Prawnej, w którym byłoby tyle błędów merytorycznych.
  Np: Pan Michał pyta o oddelegowanie do innego województwa a w odpowiedzi mamy informację o odliczeniu 30% diety - które to odliczenie przysługuje w przypadku oddelegowania za granicę.
  Kolejny przykład: "Do diet i innych należności pani Joanna miałaby prawo także, gdyby wyjechała za granicę. Wtedy byłyby one wolne w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety określonej w rozporządzeniu ministra pracy."
  W przykładzie jest mowa o podróży służbowej - jeżeli więc byłaby to podróż zagraniczna to wówczas pracownikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości i ta dieta w całości jest wolna od podatku.
  Gdyby zaś było to oddelegowanie to wówczas pracownikowi nie przysługują żadne diety ale przychód stanowiący 30% diety będzie wolny od podatku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane