Izba skarbowa nie musi odpowiadać na pytanie polskiego przedsiębiorcy o jego obowiązki podatkowe za granicą – orzekł WSA w Poznaniu.
Chodziło o uczelnię niepubliczną, która chciała przeprowadzić restrukturyzację swojego majątku. Miała ona przebiegać w dwóch fazach, a jej elementem miało być wniesienie aportem wierzytelności do powiązanej słowackiej spółki komandytowej (SKS). Uczelnia pełniłaby w niej funkcję komplementariusza. Rozważała też późniejsze przekształcenie SKS w spółkę kapitałową.
Nabrała jednak wątpliwości, czy takie działania nie spowodują u niej powstania przychodu. Z tego powodu złożyła wniosek o interpretację indywidualną.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odmówił jednak jej wydania. Wyjaśnił, że skoro ewentualny przychód powstałby na Słowacji, to uczelnia powinna zadać pytanie tamtejszej administracji podatkowej. Tylko zagraniczny fiskus ma pełną wiedzę na temat obowiązujących u siebie przepisów i ich skutków podatkowych – stwierdził dyrektor.
Tego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Potwierdził, że polski organ nie musi wydawać interpretacji dotyczących skutków podatkowych przepisów obowiązujących za granicą.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Poznaniu z 17 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Po 758/14.